PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Co mi w duszy gra? – Nowowiejski 2017

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

2017 Nowowiejski banerInstytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia zapowiada dwa czerwcowe koncerty, które odbędą się w ramach cyklu "Co mi w duszy gra?" – Nowowiejski 2017. Przypomnijmy, że cykl w ubiegłym miesiącu otworzył baryton Paweł Konik recitalem pieśniarskim ("Poezja") w Sali Kameralnej NOSPR-u. Na fortepianie towarzyszył mu Michał Biel. Teraz przed nami dwa kolejne koncerty: pierwszy w najbliższą niedzielę ("Muzyka ludowa") w Studiu Koncertowym Polskiego Radia, podczas którego wystąpi zespół wokalny Contento Core pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej, drugi ("Muzyka i legendy") odbędzie się w Bibliotece Śląskiej w środę, 28 czerwca.

Kluczem wyboru programu koncertu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia stała się inspiracja muzyką ludową, przenikająca twórczość polskich kompozytorów. Dlatego też zaplanowano wykonanie utworów chóralnych Feliksa Nowowiejskiego, którego 140 rocznicę urodzin święcimy w tym roku. Muzyka chóralna to jeden z najważniejszych znaków jego twórczości. "Nowy śpiewnik na chór mieszany" i "10 regionalnych pieśni ludowych" zestawiony zostanie z opracowaniami melodii kurpiowskich innych twórców, m.in. z "Pieśniami kurpiowskimi" Karola Szymanowskiego. Publiczność będzie mogła również usłyszeć mniej znane "Pieśni kurpiowskie" Romana Maciejowskiego i Kazimierza Sikorskiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00.

Koncert drugi, który w Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej rozpocznie się o godzinie 17:00, wypełni muzyka wokalna. Ewa Biegas, Anna Borucka i Aleksander Kruczek (którym na fortepianie towarzyszyć będzie Grzegorz Biegas) wykonają głównie fragmenty "Legendy Bałtyku" Nowowiejskiego. Będzie jednak także "Straszny dwór" Moniuszki i "Rusałka" Dvořáka.

"Legenda Bałtyku" nieznana jest praktycznie dzisiejszej publiczności. Napisana została do libretta Wandy Szalay-Groele, opartego na starosłowiańskim micie związanym ze Świętem Słońca. Kilka lat po poznańskiej premierze (rok 1924) została wystawiona we Lwowie i w Katowicach. Miarą popularności "Legendy Bałtyku" w tamtym czasie było 50 wystawień podczas jednego z sezonów artystycznych. Po II wojnie światowej jednak o niej zapomniano i w repertuarach teatrów operowych pojawiła się już zaledwie kilka razy.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.