PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Napoleon Siess in memoriam

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

Napoleon SiessW najbliższą sobotę (26 listopada o godzinie 18:00) w Sali Koncertowej im. Adama Didura odbędzie się koncert najpiękniejszych arii operowych w 30. rocznicę śmierci wieloletniego dyrektora Opery Śląskiej – Napoleona Siessa.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną arie z oper, nad którymi kierownictwo muzyczne sprawował w bytomskim Teatrze Napoleon Siess, m.in.: z "Halki" i "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki, "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego, "Cyrulika sewilskiego" Gioacchina Rossiniego. W trakcie wieczoru wystąpią: Anna Borucka, Swietłana Kaliniczenko, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Karina Skrzeszewska, Henryk Grychnik, Maciej Komandera, Bogdan Kurowski, Włodzimierz Skalski, Paweł Trojak, Feliks Widera.

Solistom przy fortepianie towarzyszyć będzie Larysa Czaban, a opracowanie scenariusza i prowadzenie koncertu powierzono Feliksowi Widerze.

Napoleon Siess urodził się 20 września 1931 r. w Rybniku w rodzinie nauczycielskiej. Jego nazwisko związane było od pierwszych dni kariery z rodzinnym Śląskiem. Żył 55 lat, z czego 36 poświecił pracy artystycznej i twórczej. Był dyrygentem Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w latach 1971–1986 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Opery Śląskiej w Bytomiu. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (późniejszej Akademii Muzycznej). W środę, 26 listopada 1986 r., Napoleon Siess zasłabł podczas próby do opery "Halka". Cztery godziny później zmarł na stole operacyjnym w zabrzańskiej klinice kardiologicznej. Śmierć zabrała go u szczytu kariery. Spoczął na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach, gdzie również spoczywają jego poprzednicy – Adam Didur i Włodzimierz Stahl.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.