PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

ZilmW miniony piątek (13 listopada 2015) w Filharmonii Śląskiej rozpoczęły się III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. Zanim jednak melomani wysłuchali Deutches Requiem Johannesa Brahmsa, inaugurującego to święto patrona katowickiej Filharmonii, Śląska Orkiestra Kameralna wykonała utwory Góreckiego dla.... osadzonych w katowickich areszcie śledczym przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. To inicjatywa Orkiestry, która w ten sposób chce dotrzeć do tych, którzy nie mogą dotrzeć do niej. W przyszłości planowane są takie muzyczne prezenty w innych miejscach.

Tymczasem w piątkowy wieczór Orkiestra Symfoniczna Filharmonii wraz z chórem pod dyrekcją Jarosława Wolanina wykonała Deutches Requiem Johannesa Brahmsa. Filharmonikami dyrygował Michael Zilm. A rzec trzeba, że jest to dyrygent wybitny, uczeń samego Herberta von Karajana. I to doświadczenie po Michaelu Zilmie widać - w jego dyrygenturze nic nie jest pozostawione przypadkowi, wszystko jest doprowadzone do perfekcji. Deutches Requiem to skądinąd arcydzieło, genialna kompozycja Johannesa Brahmsa, skomponowana nie tyle jako utwór żałobny (jak Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta), co ilustracja do tekstów biblijnych. Interpretacja urodzonego w Stuttgarcie Michaela Zilma wydobyła z kompozycji Brahmsa wielką moc, szczególnie mogliśmy to odczuć w drugiej części.

Takim mocnym akcentem rozpoczęły się tegoroczne III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. A co czeka katowickich melomanów w ich ramach? Już w najbliższą sobotę (21 listopada) usłyszymy kompozycje patrona katowickiej Filharmonii - Trzy utwory w dawnym stylu, Concerto- Notturno i Trio Concerto na klarnet, róg, fortepian i orkiestrę smyczkową oraz Koncert na orkiestrę Grażyny Bacewicz w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Roberta Kabary. W kolejnych koncertach Filharmonicy zaprezentują między innymi kompozycje Sergiusza Rachmaninowa oraz Dymitra Szostakowicza.

Równocześnie w ramach III Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w hallu Filharmonii Śląskiej otwarta została wystawa Kultura muzyczna Katowic w okresie dwudziestolecia, przygotowana przez Muzeum Historii Katowic. Dzięki niej katowiccy melomani mogą zapoznać się również z historycznymi tradycjami ruchu muzycznego na Śląsku. Jest to szczególnie cenna współpraca, gdyż dzięki niej przywrócona zostaje pamięć, że kultura muzyczna na Śląsku to nie tylko świetna teraźniejszość, ale również wspaniała historia.

Filharmonia Śląska, III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego; Johannes Brahms - Ein Deutsches Requiem op. 45; wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, Michael Zilm - dyrygent, Marta Boberska - sopran, Jarosław Bręk - baryton, Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru; 13.11.2015;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.