PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

11 września – Śląska Orkiestra Kameralna w hołdzie ofiarom zamachów na WTC

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

11 wrzesnia - WTC11 września to szczególna data. Na Górnym Śląsku to niewątpliwie święto – urodziny Katowic, w tym roku jubileuszowe, sto pięćdziesiąte. Wielki, piękny karnawał. Zewsząd wspaniała muzyka, koncerty, festiwale, wykłady, konferencje - a na niebie sztuczne ognie. Ale 11 września to nie tylko rocznica nadania Katowicom praw miejskich edyktem króla Prus Wilhelma II. To również wspomnienie jednego z najmroczniejszych dni w historii ludzkości. Każdy z nas coś wtedy robił, gdzieś był, coś odczuwał. Ale jedno jest pewne – każdy z nas pamięta ten dzień. Dzień, w którym jak pisał Ryszard Kapuściński, skończył się karnawał. Świat już nigdy nie będzie taki sam - odczuwamy to wszyscy po dziś dzień, chociażby przechodząc restrykcyjne kontrole na lotniskach, wprowadzone o dzień za późno. Dzień, który kosztował życie ponad trzy tysiące ofiar.

To właśnie tym ofiarom, ofiarom zamachu na World Trade Centre, Śląska Orkiestra Kameralna dedykowała rocznicowy koncert, inaugurujący zarazem nowy sezon artystyczny 2015/2016. W pierwszej części wysłuchaliśmy dwóch kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – De profundis z symfonii Siedem Bram Jerozolimy oraz Agnus Dei. Dusza moja oczekuje Pana bardziej niż strażnicy świtu - brzmią dalsze słowa Psalmu 130, który posłużył Krzysztofowi Pendereckiemu za kanwę do skomponowania tej części symfonii. Dzieło to, śpiewane a cappella, okazało się wspaniałym hołdem dla tysięcy ofiar, których życie zostało tak brutalnie przerwane 11 września 2001. Drugi wykonany utwór, Agnus Dei, ma wprost kommemoratywny charakter. Został bowiem napisany przez Krzysztofa Pendereckiego po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dedykowany ofiarom wrześniowych zamachów nabiera nowego znaczenia.

Na koniec pierwszej części wysłuchaliśmy jeszcze Geistliches Lied na chór mieszany i organy Johannesa Brahmsa. Na instrumencie zaprojektowanym przez Juliana Gembalskiego zagrał Adam Eibin. Publiczność, po gromkich oklaskach, wyszła na przerwę w absolutnej ciszy i zadumie.

W drugiej części wysłuchaliśmy jednej kompozycji - Mszy G-dur Franza Schuberta, drugiej z kolei w dorobku kompozytora. Na uwagę zasługują soliści - Elżbieta Kolorz, Tomasz Dziwisz oraz Michał Schoppa. Nie obyło się bez bisów – Śląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Roberta Kabary wyszła na scenę po długiej owacji i wykonała wraz z solistami po raz kolejny partię Agnus Dei z Mszy. Mszy za dusze poległych czternaście lat temu, w ciepłe wrześniowe popołudnie.

WTC in memoriam - inauguracja 71. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej; program: Krzysztof Penderecki - "De Profundis" z "Siedmiu bram Jerozolimy", Krzysztof Penderecki - "Agnus Dei", Johannes Brahms - "Geistliches Lied" op.30 na chór mieszany i organy, Franz Schubert - "Msza G-dur" D.167; wykonawcy: Śląska Orkiestra Kameralna, Chór Filharmonii Śląskiej, Robert Kabara - dyrygent, Elżbieta Kolorz - sopran, Tomasz Dziwisz - tenor, Michał Schoppa - baryton, Adam Eibin - organy; Katowice, 11.09.2015;

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.