PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Swiss made organist - recital Benjamina Righettiego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej 2015 w Gliwicach

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

RighettiWe wtorek, 26 maja br., w święto Dnia Matki odbył się drugi z recitali organowych zaplanowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej 2015 w Gliwicach. Koncert odbył się tym razem w nowym, neogotyckim kościele pod wezwaniem Świętego Bartłomieja, który posiada jeden z największych instrumentów w tym mieście.

W roli solisty tego wieczoru wystąpił Benjamin Righetti – utalentowany przedstawiciel młodego pokolenia organistów szwajcarskich. Urodzony w Lozannie w 1982 piastuje obecnie funkcję organisty tytularnego kościoła pod wezwaniem Świętego Franciszka w Lozannie oraz stanowisko profesora w katedrze organów w tamtejszej Wyższej Szkole Muzycznej. Benjamin Righetti ma na swoim koncie liczne sukcesy i wygrane konkursy oraz prestiżowe koncerty - między innymi w Brugii, w Tokio oraz w Paryżu.

Sześć sonat organowych op. 65 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, które zostały zaprezentowane tego wieczoru, to dzieła, które zajmują specyficzne miejsce w historii muzyki. Sam kompozytor stwierdził, że chciał w nich wyłożyć nowy sposób myślenia o organach i sposobie ich traktowania. Choć twórczość organowa zajmuje zaledwie niewielki wyimek w jego dorobku, to sonaty te zdecydowanie odegrały istotną rolę w tworzeniu romantycznego imaginarium tego instrumentu. O ich znaczeniu zaświadcza fakt, że do dnia dzisiejszego pozostają chętnie wykonywane przez organistów na całym świecie, czego przykładem był chociażby wtorkowy recital Benjamina Righettiego w Gliwicach.

A przyznać trzeba, że był to recital niezwykle udany. Po poniedziałkowym występie Wolfganga Reisingera, który zabrał słuchaczy w podróż poprzez rozmaite epoki w muzyce organowej (od muzyki Jana Sebastiana Bacha, przez romantyczne kompozycje Ferenca Liszta, aż po współczesne dzieła Arva Pärta oraz improwizację samego Reisingera), melomani muzyki organowej mieli możliwość skupienia się wyłącznie na romantycznej muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Romantycznej, w pełnym tego słowa znaczeniu - pełnej napięcia, burzliwej, emocjonalnej, niemalże tchnącej okresem Strum und Drang.

Righetti emocje te wydobył z niej bezbłędnie, łącząc żywiołowość muzyki Mendessohna z techniczną perfekcją wykonania. Sam muzyk określa siebie mianem swiss made organist – i nie jest to megalomania. Klawiatura organów w kościele pod wezwaniem Świętego Bartłomieja pod jego palcami pracowała niczym mechanizm szwajcarskiego zegarka.

Benjamin Righetti - recital organowy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej 2015, Kościół pw. św. Bartłomieja, Gliwice, 26 maja 2015:

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.