PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

W kręgu romantycznej wirtuozerii - Voytek Proniewicz i Wojciech Waleczek w Bibliotece Śląskiej

  • Dodano:
  • Autor: IPiUM
  • Kategoria: Muzyka

Voytek ProniewiczWaleczek WaleczekW środę 15 kwietnia o godzinie 17.00 w Sali Parnassos Biblioteki Śląskiej wystąpi duet polskich artystów, którzy współpracują od kilku lat prowadząc intensywną działalność koncertową w Polsce i w wielu krajach europejskich. Silesia również przedstawiała ich w przeszłości na koncertach kameralnych w Katowicach, m.in. w ramach festiwali promujących wyróżniających się młodych wykonawców. Tu warto przypomnieć, że Voytek Proniewicz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. Mirosława Ławrynowicza, a Wojciech Waleczek ukończył katowicką Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego pod kierunkiem prof. Zbigniewa Raubo. Duet Proniewicz-Waleczek zagrał ostatnio w Katowicach rok temu, kiedy zaprezentował się w repertuarze nawiązującym do pierwszej wspólnej płyty CD, która ukazała się nakładem wytwórni Naxos. Artyści umieścili na niej interpretacje utworów Ferenca Liszta na fortepian i skrzypce.

Tym razem do programu swojego katowickiego występu postanowili włączyć (oprócz wspomnianych utworów lisztowskich) kilka innych ciekawych i cennych pozycji repertuarowych, które nieczęsto można usłyszeć "na żywo". Koncert stanie się okazją, aby przypomnieć postać polskiego pianisty-wirtuoza, kompozytora i cenionego pedagoga Karola Mikulego, niezwykle zasłużonego dla kultury polskiej, jako że był pierwszym wydawcą i propagatorem twórczości Fryderyka Chopina we Lwowie. Muzyka samego Fryderyka Chopina zaznaczy swoją obecność w nietypowy sposób za sprawą wyszukanych transkrypcji skrzypcowych Pabla Sarasatego. Wyzwaniem technicznym i interpretacyjnym, zwłaszcza dla Voytka Proniewicza, stanie się wirtuozowski polonez koncertowy Karola Lipińskiego, jednego z największych skrzypków swoich czasów, który z powodzeniem rywalizował w dziedzinie sztuki wykonawczej z samym Niccolò Paganinim.

Program koncertu:
• Karol Mikuli – Grand Duo A-dur op. 26 na skrzypce i fortepian
• Fryderyk Chopin (transkrypcja: Pablo Sarasate) – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
• Karol Lipiński – Polonez A-dur op. 9 nr 1
• Franz Liszt – "Die drei Zigeuner" S. 383, I Elegia S. 196, Grand Duo Concertant sur la Romance de "La Marin" S. 128

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.