PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Skriabin – Semkow. Konstantin Scherbakov z NOSPRem w stulecie śmierci kompozytora, w cieniu śmierci dyrygenta

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

scherbakovW smutnych okolicznościach Narodowa Orkiestra Polskiego Radia uczciła koncertem setną rocznicę śmierci Aleksandra Skriabina. W smutnych, bowiem w cieniu śmierci Jerzego Semkowa - wieloletniego przyjaciela tej orkiestry, dyrygenta wielu prestiżowych scen na całym świecie, pełniącego ostatnio funkcję doradcy artystycznego NOSPR, który miał ten koncert poprowadzić.

Tego wieczoru muzycy wystąpili pod dyrekcją Aleksandra Humali - asystenta zmarłego dyrygenta, który wraz z nim przygotowywał Orkiestrę. Aleksander Humala to pochodzący z Białorusi uznany już dyrygent młodego pokolenia, którego kariera muzyczna związana jest mocno z polskimi ośrodkami, między innymi z Operą Wrocławską oraz Filharmonią Narodową.

Humala postanowił dokonać zmiany w programie wieczoru – II symfonię Aleksandra Skriabina zastąpiła Uwertura Oresteja Sergiusza Taniejewa, nieco zapomnianego kompozytora, którego stulecie śmierci również przypada w tym roku. Zmiana ta była dość korzystna, bowiem kompozycja Taniejewa przełamała nieco stylistykę muzyki Skriabina, którą usłyszeliśmy w dalszej części koncertu. W uwerturze tej, skomponowanej w 1889 roku, tlą się jeszcze echa niedawno wówczas minionej estetyki romantycznej, a doprowadzony do perfekcji kontrapunkt porządkuje modernistyczną narrację kompozycji. Słuchając tego niesłusznie zapomnianego dzieła przychodzi refleksja, że wielka to jest szkoda dla muzyki, iż wielu późniejszych kompozytorów zaniechało trudu doskonalenia tej nauki, jak również zarzuciło cyzelowanie subtelnego kunsztu muzycznej ornamentyki.

Następnie (i tak pozostało już do końca koncertu) śląscy melomani usłyszeli kompozycje Aleksandra Skriabina. W pierwszej kolejności wysłuchaliśmy również niezaplanowanego wcześniej Koncertu fortepianowego fis-moll w interpretacji Konstantina Scherbakova – pianisty, którego cechuje styl wirtuozowski, co znajduje również odzwierciedlenie w wybieranym przezeń repertuarze obejmującym między innymi kompozycje Ferenca Liszta, Sergiusza Rachmaninova czy Piotra Czajkowskiego.

Tuż przed drugą częścią, kiedy publiczność wraz z muzykami zasiadła już na swoich miejscach, na scenie pojawiła się dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa. Witam się z Państwem nie bez żalu – rozpoczęła wspomnienie o Jerzym Semkowie. Następnie poprosiła w imieniu dyrygenta oraz orkiestry, aby publiczność zrezygnowała z patetycznych gestów uczczenia zmarłego minutą ciszy i po prostu wysłuchała koncertu.

W kolejnej odsłonie wieczoru usłyszeliśmy III Symfonię, nieco późniejszą kompozycję Aleksandra Skriabina. Stylistycznie dzieło to stanowi znaczny postęp w zestawieniu z wcześniejszym Koncertem fortepianowym fis-moll. W koncercie bowiem brzmią jeszcze echa romantyzmu i modernizmu, w symfonii natomiast słychać zapowiedź muzycznej awangardy. Przemiany te wynikały być może z rozwoju duchowego, jaki przeżywał wówczas kompozytor, być może z przemian ogólnych trendów artystycznych, które nękały Europę przełomu wieków.

Jerzemu Semkowowi nie dane było poprowadzić tego rocznicowego koncertu, w programie którego znalazła się jego ulubiona, jak podkreśliła Joanna Wnuk-Nazarowa, III Symfonia. Piątkowy koncert NOSPR odbył się w cieniu śmierci zarówno słynnego kompozytora jak i wybitnego dyrygenta. Śląscy melomani, którzy bywali wielokrotnie już świadkami tryumfów dyrygentów młodego pokolenia, do których bez wątpienia zaliczyć należy występ Aleksandra Humali, mogą być jednak pewni, że trudna sztuka dyrygentury ma przed sobą wspaniałe perspektywy.

100. rocznica śmierci Aleksandra Skriabina, Sergiusz Taniejew – Uwertura Oresteja, Aleksander Skriabin – Koncert fortepianowy fis-moll, Aleksander Skriabin – III Symfonia Boski poemat; Narodowa Orkiestra Polskiego Radia, Alexander Humala – dyrygent, Konstantin Scherbakov – fortepian; 23.01.2015;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.