PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Festiwal Katowice, Kultura, Natura – relacja z konferencji prasowej

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

KKN LogoW przyszłym roku miasto Katowice obchodzić będzie okrągłą, sto pięćdziesiątą rocznicę uzyskania praw miejskich. Nadanie to było jedynie potwierdzeniem dynamicznych zmian, jakie wówczas tam zachodziły i wiązały się z rozwojem linii kolejowej oraz planowaniem urbanistycznym Heinricha Moritza Augusta Nottebohma, architekta zatrudnionego przez rodzinę Tiele-Wincklerów. Historia miasta jest jednak znacznie dłuższa, o czym zaświadcza chociażby pochodząca z 1816 roku figura Św. Jana stojąca nieopodal rynku.

W każdym razie sto pięćdziesiąta rocznica lokacji miasta stanowić będzie doskonałą okazję do świętowania jego historii, tradycji i kultury. W obchody te wpisze się również pierwsza edycja festiwalu Katowice Kultura Natura współorganizowanego przez NOSPR oraz stowarzyszenie Katowice Kultura Natura.

KKN2Założenia tego festiwalu, który odbędzie się pomiędzy 15 a 24 maja 2015 roku przybliżyli na konferencji prasowej dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa, przedstawiciel stowarzyszenia Eugeniusz Knapik oraz dyrektor artystyczny festiwalu Alexander Liebreich.

Konferencję rozpoczęła Joanna Wnuk-Nazarowa zaznaczając, że występuje dzisiaj jedynie w roli gospodarza, podczas gdy ideę festiwalu oraz jego program przybliżą Eugeniusz Knapik oraz Alexander Liebreich. Zawsze miałem wrażenie, że potencjał muzyczny Katowic jest niewykorzystany - zaczął wyjaśniać Eugeniusz Knapik. Idea festiwalu sięga okresu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W 2012 roku nie było jeszcze tej sali i organizacja tego festiwalu byłaby prawie niemożliwa - podkreślił kompozytor. Festiwal będzie organizowany corocznie, będzie to maj, chociaż termin może się jeszcze zmienić - zakończył Eugeniusz Knapik, po czym przekazał mikrofon Alexandrowi Liebrichowi, który przybliżył program i przesłanie festiwalu.

To dla mnie zaszczyt być w Katowicach dyrektorem artystycznym NOSPR - podkreślił na początku Alexander Liebreich, a teraz wyzwaniem i obowiązkiem będzie dla mnie kierowanie festiwalem.

Podtytułem pierwszej edycji festiwalu będzie hasło Metamorfozy. Kontekst tej frazy przybliżył dyrektor artystyczny zaznaczając, że obserwuje miasto od dziesięciu lat i dostrzega jego niesamowite przemiany, związane nie tylko z nowym obiektem NOSPR, ale także w wielu innych aspektach. Katowice widziane z góry są niezwykle zielone, zmieniły w ten sposób swój industrialny charakter - podkreślał Liebreich.

KKN KnapikKKN LiebreichW zakresie programu idea metamorfozy również znajdzie swoje odbicie - usłyszymy zarówno muzykę symfoniczną, kameralną a nawet jazzową. Na otwarcie festiwalu Katowice Kultura Natura zabrzmi Guerre-Lieder Arnolda Schönberga w wykonaniu NOSPR wraz z towarzyszeniem Chóru Polskiego Radia w Krakowie oraz Chóru Narodowego Forum Muzyki. NOSPR jako gospodarz będzie oczywiście ważną częścią festiwalu - podkreślił Liebreich. W cyklu jedenastu koncertów usłyszymy między innymi London Sinfonietta (która wykona między innymi utwory Igora Strawińskiego oraz Dariusza Milhauda, a także da drugi koncert z muzyką polskich kompozytorów, Karola Szymanowskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego, ze słynną Symfonią pieśni żałosnych na czele), RIAS Kammerchor (chór kameralny z Berlina) oraz Kwartet Śląski. W programie zaplanowano również koncert muzyki jazzowej w wykonaniu Stefano Bollaniego, jak podreślił Alexander Liebreich pianisty o klasycznym wykształceniu, który zwrócił się w stronę jazzu.

Metamorfozy odzwierciedlają oczywiście procesy zachodzące w Katowicach, ale dla mnie metamorfozy oznaczają również samo życie. Oznaczają także świadomość zachodzących zmian, transfigurację oraz zachowanie w pamięci poprzedniego stanu. Mamy bowiem wiele festiwali, na przykład w Azji, który odcinają się od korzeni, tworzą kulturę hybrydową. Katowice mają jednak bardzo silną świadomość swoich korzeni i to będzie czynić ten festiwal o wiele ciekawszym - Alexander Liebreich bardzo dokładnie wyjaśnił założenia filozoficzne majowego przedsięwzięcia.

Festiwal zakończy się porankiem 24 maja 2015 roku, podczas którego zostanie wykonana suita Peer Gynt Edwarda Griega wraz z towarzyszeniem lektora, który odczyta tekst Henryka Ibsena w polskim tłumaczeniu.

KKN Wnuk-NazarowaNa zakończenie konferencji głos zabrała ponownie Joanna Wnuk-Nazarowa podkreślając po raz kolejny, że dzięki festiwalowi nasze marzenie, żeby tutaj było wielkie centrum kultury muzycznej, zaczyna się wreszcie realizować. Dyrektor NOSPR odniosła się również do zmian, jakie zachodzą wśród publiczności orkiestry. Bilety są wysprzedane - podkreśliła Joanna Wnuk-Nazarowa, ale zarazem dodała, że naszym największym zmartwieniem, a zarazem największą radością jest grupa melomanów, którzy klaszczą między częściami. Trudno się z tym nie zgodzić, tym bardziej, że szokujących zachowań na sali można doświadczyć więcej. Nie tylko wspomniane oklaski, ale też mniej lub bardziej głośne rozmowy, nie wspominając o szczytowym braku kultury i taktu w postaci palenia na sali elektronicznych papierosów. Pozostaje mieć nadzieję, że również ta nowa część publiczności, dla której chodzenie na koncerty NOSPR stało się swoistą modą, przejdzie również metamorfozę i dotrzyma kroku tym trzystu starym abonamentowiczom, którzy nieraz z politowaniem muszą spoglądać na swoich nowych kolegów melomanów.

Konferencja prasowa zapowiadająca pierwszą edycję festiwalu Katowice Kultura Natura, NOSPR, 15.12.2014;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.