PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wiedeń w Katowicach, czyli Filharmonia Konesera

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

Filharmonia konesera06W sobotę 25 października w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbyło się kolejne niezwykłe spotkanie z cyklu Filharmonia Konesera. Niezwykłe nie tylko z powodu walorów muzycznych, ale również dzięki samej formule wieczoru. Na scenie sali kameralnej wystąpiły Agata Szymczewska oraz Justyna Danczowska, z repertuarem romantycznym oraz dwudziestowiecznym. Po kameralnym koncercie publiczność została zaproszona na wykwintną kolację w towarzystwie artystek. Była to doskonała okazja do swobodnej rozmowy oraz lepszego poznania ich poglądów estetycznych, pasji (także pozamuzycznych) oraz życiowej filozofii. Dyskusja moderowana przez reprezentującą Filharmonię Agnieszkę Młynarczyk dostarczyła odpowiedzi na wiele nurtujących melomanów pytań.

Zanim jednak sobotni wieczór zyskał taką oprawę, najważniejsza była muzyka. Duet Agaty Szymczewskiej i Justyny Danczowskiej zaprezentował śląskim melomanom ciekawy dobór repertuaru. Na początek wieczoru artystki zaproponowały Sonatę skrzypcową Grand Duo A-dur Franza Schuberta. Kameralny utwór romantycznego kompozytora zaczarował zgromadzoną w Filharmonii publiczność, a za sprawą interpretacji Agaty Szymczewskiej i Justyna Danczowskiej Katowice zamieniły się w dziewiętnastowieczny Wiedeń.

Muzyka Franza Schuberta z jednej strony jest na wskroś romantyczna, z drugiej ma w sobie coś z wytwornej elegancji dawnego Wiednia - tego spod znaku muzyki trzech słynnych klasyków. Gra urodzonej w Gdańsku skrzypaczki doskonale wydobyła te wszystkie niuanse i odcienie, które sonata Schuberta w sobie pomieściła.

Filharmonia konesera05W kolejnej części nastąpiła zmiana nastroju. Składająca się z dwóch części kompozycja Nokturn i Tarantela Karola Szymanowskiego przenosi słuchaczy w świat zupełnie innych doznań muzycznych. Nastrojowy Nokturn uspokaja słuchaczy. W ognistej interpretacji Agaty Szymczewskiej daleko mu jednak do spokoju, który implikowałaby nazwa tego gatunku. Pełne muzyczne uniesienie następuje w żywiołowej Taranteli. Związana obecnie z Akademią Muzyczną w Poznaniu skrzypaczka z prawdziwą wirtuozerią wydobyła z kompozycji Karola Szymanowskiego wszystkie możliwe blaski.

Na zakończenie duet obu artystek zaproponował również muzykę z kręgu polskich kompozytorów, tym razem jednak cofając się do wieku XIX. Polonez D-dur Henryka Wieniawskiego po raz kolejny pozwolił Agacie Szymczewskiej na pełne ukazanie swoich wirtuozowskich możliwości.

Kiedy wybrzmiały ostatnie akordy kompozycji związanego z Paryżem kompozytora stało się jasne, że po takim występie publiczność nie wypuści artystek ze sceny bez bisów. Na początek Agata Szymczewska zaproponowała zgromadzonym w katowickiej Filharmonii melomanom pozostanie w obrębie żywiołowej muzyki Henryka Wieniawskiego wykonując jego Obertasa G-dur. Mam trzech ulubionych kompozytorów - powiedziała artystka ze sceny. Są to Schubert, Szymanowski, a ten trzeci zależy od wielu czynników. W tej chwili jest to Astor Piazzolla - uśmiechnęła się do publiczności, po czym niezwykle żywiołowo i zmysłowo wykonała najsłynniejsze Tango świata.

Koncerty kameralne charakteryzują się zazwyczaj lepszym kontaktem artystów z publicznością, innymi emocjami, inną fakturą wykonywanej muzyki. Trudno przerywać tak wzruszające momenty, nie zdziwiłem się więc, gdy publiczność wciąż domagała się bisów. Wiolinowa transkrypcja Beau soir Clauda Debussy'ego rozbrzmiała w kameralnej sali. Skomponowana w 1891 roku pieśń to emblemat liryczności muzyki francuskiego kompozytora. Beau soir jest niezwykle blisko do bonsoir i bez wątpienia był to piękny wieczór, a utwór Debussy'ego wybrzmiał jak pożegnalne dobranoc. Siedemnastowieczne skrzypce Stradivariusa, na których grała Agata Szymczewska swoim doskonałym, miękkim brzmieniem, dopełniły subtelności ostatniej kompozycji.

Beau soir nie zakończyło jednak definitywnie sobotniego wieczoru w Filharmonii Śląskiej. Formuła Filharmonia Konesera zakłada bowiem zaproszenie artystów i melomanów do wspólnej rozmowy podczas wybornej kolacji. Kuchnia przygotowana przez katowicką restaurację Kuchnia Otwarta stanowiła doskonałe uzupełnienie muzycznych doznań wieczoru. Łączenie doznań kulinarnych z muzycznymi jest znane od dawna, nie tylko za sprawą postaci Gioacchino Rossiniego. Doskonała dziczyzna przydała melomanom odwagi do zadawania artystkom pytań.

Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy Agatę Szymczewską i Justynę Danczowską nie tylko z niezwykłego talentu na scenie, ale również z fascynującej osobowości i nader wielkiej skromności. Agata Szymczewska, posiadająca w swoim dorobku nagrania płytowe z występującym niedawno w Katowicach Krystianem Zimermanem, z wielką radością odpowiadała na liczne pytania, także ze strony początkujących adeptek wiolinistyki. Justyna Danczowska wyznała natomiast publiczności, że na początku jej muzycznej drogi pierwszą jej fascynacją była... harfa. Śląscy melomani mieli również możliwość zakupienia nagranej przez artystkę płyty, między innymi z unikatową kompozycją jej pradziadka Dezyderiusza Danczowskiego. Polonaise to intrygujacy, wymagający w interpretacji sporej wirtuozerii (z czym doskonale poradził sobie towarzyszący w nagraniu Justynie Danczowskiej Bartosz Koziak).

Formuła spotkań w ramach cyklu Filharmonia Konesera to inicjatywa naprawdę zasługująca na uwagę i pochwałę. Po pierwsze dlatego, że przywołuje żywą na Śląsku pradawną tradycję bogatego życia muzyczno-towarzyskiego, po drugie dlatego, że w udany sposób otwiera świat muzyki klasycznej na inne niż zwykle doznania, które wzbogacają jej odbiór i czynią ją atrakcyjną także dla coraz młodszych pokoleń. A taka właśnie jest misja Musikverein, muzycznego towarzystwa, które nadaje ton kulturalnemu życiu miasta. Filharmonia Śląska pełni tę funkcję wyjątkowo godnie.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.