PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Konferencja prasowa Filharmoników Wiedeńskich

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

Filharmonicy Wiedeńscy konferenacjaKrótko przed godziną 14.00 w Katowicach odbyła sie konferencja prasowa Filharmoników Wiedeńskich, którzy dzisiejszego wieczoru wystąpią w nowej siedzibie NOSPR w ramach trwającego Festiwalu Otwarcia. Gospodarzem spotkania, które odbyło się w Sky Barze na 27 piętrze katowickiego hotelu Qubus, był prezydent miasta Piotr Uszok.

Wśród gości, którzy przybyli na konferencję prosto z lotniska w Pyrzowicach, obecny był dyrygent orkiestry Peter Schneider, prezes Zarządu Filharmoników Wiedeńskich Andreas Großbauer, były prezes Clemens Hellsberg oraz pochodzący z Bytomia Jurek Dybał - grający w zespole kontrabasista.

Konferencję otwarł prezydent Piotr Uszok, który podkreślił, że występ filharmoników, którzy koncertowali już co prawda w Polsce, ale jeszcze nigdy w Katowicach, to dla miasta wielki dzień w sensie muzycznym i artystycznym.

Następnie głos zabrał Peter Schenider, który zaznaczył, że już przy wjeździe do miasta muzykom dane było odczuć niezwykłą energię oraz podkreślił, że wszyscy z wielką niecierpliwością oczekują wieczornego występu. Wtórował mu Andres Großbauer, który zapewnił, że muzycy podczas koncertu dadzą z siebie wszystko.

Filharmonicy Wiedeńscy konferenacja1Krótki rys historyczny zaprezentował Clemens Hellsberg, profesor muzykologii, który przybliżył okoliczności poprzednich występów filharmoników w Polsce. Filharmonicy bywali już w przeszłości na koncertach w Polsce, początki niestety należą do najtragiczniejszego okresu historii - stwierdził profesor opisując pierwszy występ, który miał miejsce w 1940 roku. Pierwszy koncert w wolnej Polsce odbył się w roku 2001 - Hellsberg podsumował krótko historię wzajemnych relacji. Dodać należy, że w zespole występuje obecnie trzech polskich muzyków, w tym obecny na konferencji kontrabasista Jurek Dybał.

Filharmonicy wspomnieli również o współpracy z polskimi muzykami, między innymi z Krystianem Zimermanem, którego występ w środę 1 października uroczyście zainaugurował otwarcie nowej siedziby NOSPR.

Na zakończenie konferencji głos zabrał wspomniany już Jurek Dybał, który gorąco podziękował prezydentowi oraz dyrekcji NOSPR za to, że dzisiejszy koncert może dojść do skutku. Wyraził również radość z powodu zaplanowanego wykonania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego (który również zapowiedział swoją obecność). To krótki utwór, ale piękny - podsumował muzyk.

Dzisiejszy koncert to jednak nie koniec obecności filharmoników w Katowicach. Oprócz wieczornego występu zaplanowano również koncerty kameralne, wykład profesora Clemensa Hellsberga oraz warsztaty dla młodych muzyków.

Cieszę się, że mogę w domu, wspólnie z kolegami muzykować. Dla mnie to Heimspiel - uśmiechnął się na zakończenie konferencji Jurek Dybał.

Muzykom oraz melomanom pozostaje jedynie życzyć udanego koncertu.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.