PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Górnośląska perła o nieregularnym kształcie - relacja z konferencji w nowej siedzibie NOSPRu

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

NOSPR konferencja-8-09-2014-2W poniedziałek 8 września w samo południe odbyła się długo oczekiwana konferencja prasowa w nowej siedzibie NOSPRu. Konferencja szczególna, ze względu na charakter i rangę nowego obiektu. Zaprojektowany przez Tomasza Koniora obiekt, o którego akustykę zadbał międzynarodowej klasy ekspert z Japonii - Yasuhisa Toyota, to w tej chwili największa i najnowocześniejsza sala koncertowa w Polsce. Już 1 października 1800 melomanów wysłucha I koncertu fortepianowego Johannesa Brahmsa w interpretacji Krystiana Zimermana.

O randze konferencji świadczy udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskiej, która zabrała głos jako pierwsza, po krótkim wstępie Joanny Wnuk-Nazarowej, dyrektorki NOSPRu. Minister, z wykształcenia historyk sztuki, podkreślała zalety architektury nowego budynku. Zwiedzając gmach zwracała wielokrotnie uwagę na fakt, że architektowi udało się za pomocą miękkiej linii stworzyć formę spełniającą wysokie wymagania dotyczące akustyki, które większość projektantów pokonuje wybierając najprostsze rozwiązanie - stosując kanciaste, geometryczne bryły.

KoniorTajemnicę tej niezwykłej formy wyjaśnił sam Tomasz Konior wspominając, że Yasuhisa Toyota powiedział mu, żeby zaprojektował budynek, który zapadnie w pamięć, a on zadba o efekty akustyczne. To nas uskrzydliło - podkreślił architekt, dziękując Toyocie, że nie narzucał żadnych rozwiązań. Nową siedzibą NOSPRu Tomasz Konior wystawił sobie pomnik w historii - podsumowała minister Omilanowska.

Joanna Wnuk-Nazarowa podkreśliła znaczenie kultury muzycznej na Górnym Śląsku, której gwałtowny rozwój nastąpił jeszcze w okresie przedwojennym, zarówno w sensie ruchu amatorskiego, jak i profesjonalnego. Instytucja NOSPRu jest najdobitniejszym potwierdzeniem statusu życia muzycznego na Śląsku, a nowa siedziba to jego ukoronowanie. Związki z kulturą Górnego Śląska dostrzegła również minister Omilianowska podkreślając, że kontekstem budynku jest architektura Nikiszowca oraz barwy antracytu.

Uszok konferencja NOSPRWątek ten podjął również prezydent miasta Piotr Uszok, który zwrócił uwagę na fakt, że znajdujemy się na terenie byłej kopalni Katowice, w której jeszcze szesnaście lat temu wydobywano węgiel. To symbol dokonujących się zmian podkreślał prezydent - dzisiaj patrzymy na to miejsce już nie przez pryzmat górnictwa, ale przez pryzmat kultury.

Prezydent zwrócił również uwagę na aspekt finansowy przedsięwzięcia, którego budżet końcowy stosunkowo nieznacznie różnił się od wyjściowego, co przy tego typu inwestycjach jest rzadkością.

O randze nowej siedziby i jej znaczeniu dla regionu wypowiedział się również dyrektor artystyczny NOSPR, Alexander Liebreich. Konferencja powinna odbywać się w głównej sali, powinna tu być cała prasa światowa - zażartował pierwszy dyrygent, choć w żarcie tym nie było żadnej przesady. Wszyscy wiedzą, że tu powstała sala o randze światowej - podkreślił Liebreich. Jego zdaniem najważniejszą zaletą tego budynku jest nie tylko doskonała akustyka, ale również atmosfera, którą dyrygent opisał słowem transparenz - oznaczającym coś więcej, niż przejrzystość czy transparentność. Ta przejrzystość dotyczy bowiem nie tylko akustyki, ale ma także wymiar społeczny - oznacza odpowiedzialność muzyków wobec słuchaczy.

O jaką odpowiedzialność chodzi dopowiedziała jeszcze Joanna Wnuk-Nazarowa: muzycy doskonale się słyszą i nie mogą się ociągać. Oczywiście mówimy o orkiestrze, która nigdy tego nie robi podkreśliła dyrektor NOSPR.

Liebreich8.09.2014Z nową siedzibą, która będzie równocześnie nowoczesnym studium nagraniowym, wiążą się również nowe plany nagraniowe orkiestry. W ostatnich latach nie mieliśmy takiej możliwości, teraz dużo myślimy o tym, aby takich nagrań dokonywać - podkreślił dyrygent. Ważny będzie także wybór firmy, która dokona tych nagrań. Dotychczas najwięcej nagrań NOSPRu zrealizowała firma Naxos, nie zdradzono nam jednak, czy współpraca ta będzie kontynuowana czy też orkiestra pomyśli o nowym partnerze. To byłaby katastrofa, gdybyśmy dysponując taką salą nie dokonali nowych nagrań - uśmiechnął się Liebreich.

Na zakończenie konferencji Joanna Wnuk-Nazarowa przypomniała jeszcze o doskonałej technologii akustycznej japońskiej firmy Yasuhisu Toyota, która aby osiągnąć doskonałe brzmienie dźwięku zbudowała specjalny miniaturowy model Sali w skali 1:10.

Charakter tego przedsięwzięcia zrozumiałem dopiero wtedy, gdy po konferencji zaproszono nas do zwiedzania budynku. Główna sala w pierwszym kontakcie naprawdę oszałamia. Choć akustykę poznamy dopiero podczas koncertu inauguracyjnego 1 października, to efekt wizualny zapiera dech w piersiach. Podobne odczucia miałem jedynie wchodząc pierwszy raz do słynnej paryskiej Opera Garnier.

Sala, a także foyer, zostało zaprojektowane, i co najważniejsze, wykonane z dbałością o każdy szczegół. Ciemne drewno, materiały najwyższej klasy oraz efektowne wykończenia powodują wrażenie ogromnej elegancji i stylu.

Wychodząc z opływowej sali w nowej siedzibie katowickiej orkiestry nasunęło mi się skojarzenie z pierwotnym znaczeniem słowa barok - czyli perła o nieregularnym kształcie. Budynek usytuowany na rogu ulic Olimpijskiej oraz Rozdzieńskiego jest bowiem perłą w koronie nie tylko górnośląskiej, ale europejskiej kultury muzycznej.

Pozostaje nam zatem czekać z niecierpliwością na liczne w nadchodzącym sezonie artystycznym koncerty, których - jak podkreślała dyrektor NOSPRu - będzie o wiele więcej niż dotychczas, począwszy od oczekiwanego koncertu Krystiana Zimmermanna 1 października. Nowa siedziba będzie otwarta jednak nie tylko na muzykę klasyczną - na każdą muzykę, ważne tylko, żeby była z najwyższej półki - podkreśliła Joanna Wnuk-Nazarowa.

Więcej zdjęć z konferencji >>>>

Zobacz, jak wygląda nowa siedziba NOSPRu >>>>

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.