PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Przedświt wielkiej przeprowadzki - relacja z konferencji prasowej NOSPR

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

Leibrich Nazarowa KoniorKrótko po godzinie 15.00 w katowickim hotelu Monopol zakończyła się konferencja prasowa Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, w której udział wzięła dyrektor Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Alexander Liebreich oraz Tomasz Konior, architekt nowej siedziby orkiestry, której uroczyste otwarcie zaplanowano na 1 października 2014.

Jako pierwsza głos zabrała Joanna Wnuk-Nazarowa dokonując krótkiego podsumowania ostatniego sezonu artystycznego NOSPR zakończonego doskonałym wykonaniem koncertowej wersji Elektry Richarda Straussa z udziałem Ewy Podleś. Orkiestra w minionym - ostatnim spędzonym w gmachu przy Placu Sejmu Śląskiego - sezonie gościła nie tylko takich wybitnych i uznanych mistrzów jak sir Neville Marriner, ale także młodych, niezwykle zdolnych artystów - podkreślała dyrektor programowa NOSPR. Wśród nich znalazła się między innymi Julianna Awdiejewa - zwyciężczyni ostatniego Konkursu Chopinowskiego (w 2010 roku) oraz Chiara Enderle - laureatka IX konkursu wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego - wymieniała Joanna Wnuk-Nazarowa. W kategorii młodych zdolnych artystów nie sposób również pominąć Jana Stańczyka - młodego dyrygenta, ucznia szkoły muzycznej II stopnia, wnuka Henryka Mikołaja Góreckiego, który niezwykle odważnie poprowadził młodzieżową Orkiestrę Kameralną POSM II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach podczas specjalnego koncertu z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

LeibrichNastępnie głos zabrał Alexander Liebreich - dyrektor artystyczny i jednocześnie pierwszy dyrygent NOSPR. Podkreślił walor międzynarodowości orkiestry oraz opowiedział o planach na najbliższą przyszłość. Niebawem katowiccy muzycy ruszają bowiem w tournée, podczas którego zagrają między innymi specjalny koncert dla Joachima Gaucka - prezydenta Republiki Niemieckiej, w czasie którego wykonają utwory Krzysztofa Pendereckiego, Ludwiga van Beethovena oraz Johannesa Brahmsa.

Ponadto Alexander Leibreich zdradził również, że NOSPR szykuje się do realizacji nowych nagrań dla jednej z najważniejszych wytwórni płytowych, jednakże dziś nie możemy jeszcze poznać wszystkich szczegółów tych planów.

Joanna Wnuk-Nazarowa dopowiedziała, że planowany jest także specjalny koncert związany z obchodami 70 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w styczniu 2015 roku. Odbędzie się on w Katowicach w nowej siedzibie NOSPRu, a w programie znajdzie się prawykonanie utworu jednego z czołowych amerykańskich kompozytorów (również nie zdradzono nam jednak którego) wraz z Kadiszem Krzysztofa Pendereckiego - specjalną kompozycją napisaną z okazji 65 rocznicy likwidacji łódzkiego getta.

Zwiększy się również oferta koncertowa orkiestry - w nowym sezonie ilość koncertów abonamentowych podwoi się w stosunku do poprzedniego, przybędzie również repertuaru kameralnego oraz jazzowego. W związku ze wzrostem znaczenia muzyki kameralnej pojawi również rzadko dotąd grywana muzyka dawna. W nadchodzącym sezonie zobaczymy na pewno doskonałą Orkiestrę Historyczną oraz Boston Baroque - najstarszy zespół wykonujący muzykę dawną w Stanach Zjednoczonych. Interesująco zapowiada się również działalność Kl Jazzowego, który w każdy wtorek będzie gościł wykonawców muzyki jazzowej, w tym takie gwiazdy, jak Włodimierz Nahorny czy uhonorowany niedawno nagrodą Grammy Włodek Pawlik.

W nowym sezonie nie zabraknie także występów wielkich gwiazd - szczególnie w trakcie trwającego miesiąc Festiwalu Otwarcia zaplanowanego na październik. Oprócz wspomnianego już Krystiana Zimermana usłyszymy między innymi Piotra Beczałę, London Symphony Orchestra wraz z Piotrem Anderszewskim oraz Filharmoników Wiedeńskich - słynnych na całym świecie z koncertów noworocznych transmitowanych co roku z Wiednia. Jeśli w tym sezonie zabraknie jakiejś gwiazdy, to na pewno pojawi się ona w kolejnym, jubileuszowym sezonie 2015/2016, w czasie którego NOSPR będzie obchodzić uroczystość 80-lecia swojego istnienia - zażartowała Joanna Wnuk-Nazarowa.

Dyrektor NOSPR następnie odniosła się do kosztów inwestycji, które obecnie osiągnęły pułap 265 milionów złotych. Prawie połowę tej sumy, 130 milionów, wyłożyło miasto Katowice, za co pani dyrektor gorąco podziękowała prezydentowi Piotrowi Uszokowi. Pozostałą część pieniędzy zapewniły dotacje z Unii Europejskiej.

Tomasz KoniorJako ostatni głos zabrał Tomasz Konior, który zaprojektował nową siedzibę. Jesteśmy w tej chwili na ostatnim etapie budowy, niebawem rozpocznie się proces strojenia sali - powiedział architekt. Nowa siedziba NOSPR to element większej koncepcji rewitalizacji terenów pokopalnianych, na którą składa się również nowa siedziba Muzeum Śląskiego oraz Katowickie Centrum Kongresowe. Ważne jest całe zagospodarowanie tego terenu, zadbanie o jego estetykę. Posadziliśmy przed nową siedzibą 400 drzew - podkreślał autor projektu. Proces budowy nowej siedziby został również uwieczniony i zostanie pokazany w specjalnym albumie, który zostanie niebawem wydany - zakończył Tomasz Konior.

Na koniec Joanna Wnuk-Nawarowa odniosła się do słów krytyki, która niekiedy kierowana jest w stronę zarządzanej przez nią orkiestry. Średnia cena biletu będzie wynosić około 20 złotych - zadeklarowana dyrektor programowa obalając tym samym zarzuty o zaporowe ceny biletów i niedostępność oferty NOSPR dla przeciętnych mieszkańców regionu. Także ceny abonamentów zostały skalkulowane tak, aby było na nie stać każdego. W pierwszej kolejności abonamenty zakupić będą mogli ci, którzy je już posiadają. Już zgłaszają się do nas nasi abonamentowicze i pytają o najlepsze miejsca. A przecież w większości to emeryci, dlatego niezwykle to doceniamy - podkreślała Wnuk-Nazarowa. W związku z otwarciem nowej siedziby stworzone zostały również nowe miejsca pracy, zatrudniono wielu młodych, dobrze wykształconych zdolnych ludzi - dyrektor odpowiadała w ten sposób pośrednio na krytykę polityki dystrybucji unijnych środków, które jakoby nie stymulują wzrostu zatrudnienia.

Pozostaje zatem jedynie czekać na rozpoczęcie nowego sezonu artystycznego, który począwszy od całej plejady gwiazd światowego formatu w ramach Festiwalu Otwarcia będzie dla śląskich melomanów bez wątpienia jednym z najciekawiej zapowiadających się sezonów ostatnich lat.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.