PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Bachowskie rekolekcje

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

Bach Pasja1Jeszcze przed 19.30, godziną rozpoczęcia koncertu, w katowickim Kościele Mariackim zaczęły gromadzić się tłumy ludzi. Punktualnie wpół do ósmej kościelne ławy były już wypełnione po same brzegi i ci, którzy zdecydowali się jeszcze na wysłuchanie przygotowanej przez katowicką Oh! Orkiestrę historyczną oraz krakowską Capellę Cracoviensis z towarzyszeniem solisty Karola Kozłowskiego Pasji według świętego Jana Jana Sebastiana Bacha musieli liczyć się, że będą stali. Nie zraziło to jednak katowickich melomanów - przeciwnie, wciąż przybywali, coraz liczniej, aż w końcu wypełnili szczelnie całą świątynię.

Bez względu na to, czy zachęciło ich piękno barokowej muzyki kantora z Lipska czy też chęć przeżycia swoistych muzycznych rekolekcji wielkopostnych, możemy śmiało i z dumą mówić o sukcesie. Bach Pasja2Jest to przede wszystkim zasługa Oh! Orkiestry Historycznej, która szerszej publiczności dała się poznać dzięki organizowanemu w Centrum Kultury Katowice cyklowi spotkań z muzyką barokową zatytułowanych Barokowe five o'clock, na którego zwieńczenie orkiestra przygotowała wyjątkowo udaną inscenizację opery Domenico Sarriego Didone Abbandonata oraz krakowskiej Capelli Cracoviensis, słynnej orkiestry o sięgającej lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku tradycji.

Pasja według świętego Jana to jedna z dwóch zachowanych do naszych czasów Pasji autorstwa genialnego kompozytora z Lipska. Godną uwagi pozostaje rola ewangelisty w interpretacji Karola Kozłowskiego (nominowanego w tym roku do Paszportów Polityki). Rozpisane na recytatywy, ariosa i arie słowa Ewangelii w lirycznym wykonaniu absolwenta gdańskiej Akademii Muzycznej brzmiały niezwykle poruszająco.

Bach PasjaBachowska Pasja wpisuje się w szeroką tradycję pasyjnych misteriów, które dzięki czwartkowemu koncertowi ożywiły na Śląsku Oh! Orkiestra Historyczna oraz Capella Cracoviensis. Wydarzenia takie również niezwykle wzbogacają pejzaż muzyki sakralnej w regionie. Warto to odnotować, bowiem mimo wielu wspaniałych inicjatyw i koncertów, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, przestrzeń muzyki w kościołach wciąż pozostawia bardzo wiele do życzenia, nawet dla osób, które mają minimalny słuch muzyczny. Bachowska Pasja według świętego Jana ma więc szansę zaszczepić w umysłach i sercach mniej wyrobionych słuchaczy wrażliwość na muzyczne sacrum. I wielka w tym zasługa kierowanych przez Martynę Pastuszkę i Jana Tomasza Adamusa orkiestr.

Pasja według świętego Jana, Kościół Mariacki, Katowice, 10.04.10'4, godz. 19.30; wykonawcy: {oh!} Orkiestra Historyczna:, Capella Cracoviensis, soliści zespołu wokalnego Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus – dyrygent;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.