PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Filharmonia otwiera swoje podwoje - relacja z konferencji prasowej Filharmonii Śląskiej

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

FŚ konferencja 2014Punktualnie trzydzieści minut po godzinie dwunastej stałem wraz z pozostałymi dziennikarzami muzycznymi w pachnącym świeżością holu wyremontowanej siedziby Filharmonii Śląskiej. Zaplanowaną na godzinę 13.15 konferencję prasową poprzedziła specjalna próba orkiestry, podczas której mogliśmy wysłuchać utworów patrona tej szacownej instytucji - Henryka Mikołaja Góreckiego.

Pierwszym elementem wyremontowanej sali koncertowej, który uderza jeszcze przed rozbrzmieniem pierwszych dźwięków, jest widok monumentalnego prospektu organowego projektu prof. Juliana Gembalskiego, a wykonany przez niemiecką firmę Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt. Instrument ten stanowić będzie niewątpliwie dumę Filharmonii i zarazem będzie impulsem do kultywowania wspaniałej śląskiej tradycji muzyki organowej.

Wyremontowana sala robi wrażenie, zarówno w sensie doskonałej akustyki, jak i estetyki i przestrzeni, której - zwłaszcza na balkonie - zrobiło się więcej.

Filharmonicy - mimo kilkuletniej przerwy - sprawiają wrażenie, jakby przez ten czas w ogóle nie opuścili gmachu przy ulicy Sokolskiej w Katowicach. Widać było, że świetnie czują się w jego murach i potrafią doskonale wykorzystywać atuty akustyczne wyremontowanej sali i rozkoszować słuchaczy wspaniałym brzmieniem.

Po krótkim koncercie udaliśmy się na trzecie piętro lśniącego nowością budynku, gdzie w otwartej właśnie kawiarni odbyła się konferencja prasowa.

FŚ konferencja 2014 1Przemysław SmyczekJako pierwszy głos zabrał dyrektor artystyczny Filharmonii, maestro Mirosław Błaszczyk. Podziękował na początku instytucjom goszczącym filharmoników w czasie przymusowej emigracji - w szczególności chorzowskiemu Centrum Kultury oraz katowickiej Akademii Muzycznej.

Następnie głos zabrał dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek – To że w piątek nastąpi uroczyste otwarcie wyremontowanego gmachu Filharmonii Śląskiej to konsekwencja dwóch decyzji - po pierwsze znalazły się pieniądze w Ministerstwie Kultury, a także w Urzędzie Marszałkowskim i podjęliśmy decyzję, że remontujemy. Drugą ważną decyzją było to, że zespół artystyczny Filharmonii pracuje cały czas, nieprzerwanie. Utrzymanie tej świetnej kondycji artystycznej to głównie zasługa dyrektora Mirosława Błaszczyka - dopowiedział jeszcze Przemysław Smyczek. O prawdziwości tych słów zaświadczyła opisana wcześniej próba, której mieliśmy przyjemność wysłuchać przed konferencją. - Katowice są ważnym węzłem komunikacyjnym autostrady A4 oraz planowanej autostrady A1, w związku z czym wierzę, że staną się miejscem, w którym będą przecinać się drogi europejskich melomanów, ze szczególnym uwzględnieniem Filharmonii Śląskiej, czego państwu i sobie życzę - zakończył dyrektor Smyczek.

Joanna Masarczyk-BełzAlojzy MarczakNastępnie o stronie technicznej i przebiegu pozyskiwania środków na realizację przebudowy obiektu opowiedziała Joanna Masarczyk-Bełz, koordynatorka projektu rozbudowy Filharmonii Śląskiej. Remont odkrył wiele niespodzianek i tajemnic, które ujrzały światło dzienne dopiero przy tak gruntownej przebudowie. Przy okazji dowiedzieliśmy się również, że na początku planowano przeprowadzenie prac w nieco skromniejszym wymiarze - pierwotnie zmieniona miała zostać jedynie sala koncertowa, która miała otrzymać organy oraz klimatyzację, oraz miały zostać dobudowane dwa piętra i część administracyjno-techniczna - powiedziała Joanna Masarczyk-Bełz. Ostatecznie jednak zmienione zostały wszystkie instalacje, tynki oraz system wentylacji. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 50 mln złotych, z czego ponad połowę pokryły środki województwa, a resztę dotacje z Unii Europejskiej. O tym, że nie było to łatwe zadanie, ponieważ jest to obiekt zabytkowy, posiadający w dodatku wspólne ściany i podłoże z sąsiednią kamienicą opowiedział Alojzy Marczak reprezentujący generalnego wykonawcę projektu - firmę Mostostal.

Aleksandra GajewskaAgnieszka MłynarczykMiłym akcentem była również obecność na konferencji Aleksandry Gajewskiej - członkini zarządu Województwa Śląskiego oraz Rady Programowej Filharmonii Śląskiej. - Dziękuję muzykom, że mimo tych trudnych warunków w czasie remontu nie uciekli do innych orkiestr - zażartowała pani wicemarszałek. – Nie uciekli między innymi dlatego, że mają takiego szefa jak pan dyrektor Mirosław Błaszczyk. Oni po prostu go kochają – dodała już najzupełniej serio.

Po zakończeniu konferencji mieliśmy wyjątkową okazję zwiedzić cały gmach i zajrzeć w jego wnętrzności. Po pachnących nowością korytarzach, szatniach oraz pomieszczeniach administracyjnych oprowadzała nas Agnieszka Młynarczyk - koordynatorka Biura Marketingu i Promocji. Zobaczyliśmy również nową salę kameralną oraz tzw. garaż - miejsce, w którym dostarczane i składowane są instrumenty.

Melomani podobną szansę zwiedzenia obiektu oraz spotkań z wybitnymi twórcami związanymi z Filharmonią Śląską otrzymają już tydzień po oficjalnym otwarciu, w trakcie zaplanowanych dni otwartych pod hasłem Jestem filharmaniakiem. W trakcie tego wydarzenia, które odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia 2014 przewidziane są spotkania między innymi z dyrektorem Filharmonii Mirosławem Błaszczakiem, prof. Julianem Gembalskim, prof. Zbigniewem Raubo oraz kompozytorem Eugeniuszem Knapikiem. Ponadto zwiedzający będą mieli możliwość uczestniczenia w różnych warsztatach oraz konkursach, a także zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca w budynku. Zaprezentują się wszystkie nasze formacje muzyczne, orkiestra wykona przeboje muzyki filmowej, chór Filharmonii wykona mszę Bacha. Będzie również zabawa w postaci koncertu życzeń - na stronie internetowej będzie możliwość zagłosowania na wybrane perły kameralistyki - będzie można stworzyć swój własny koncert - zachęcała na zakończenie konferencji Agnieszka Młynarczyk.

 

Zobacz, jak wygląda nowa siedziba Filharmonii.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.