PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Rosyjski wieczór w Filharmonii

  • Dodano:
  • Autor: Marek Lyszczyna
  • Kategoria: Muzyka

Takuo YuasaW miniony piątek, 21 lutego 2014 w Sali Akademii Muzycznej katowiczanie mieli okazję wysłuchać niezwykłego koncertu. Filharmonia Śląska pod batutą Takuo Yuasy zaprezentowała trzy utwory rosyjskich kompozytorów: Noc na Łysej Górze Modesta Musorgskiego, Koncert skrzypcowy a moll op. 82 Aleksandra Głazunowa oraz II symfonię e-moll op. 27 Sergieja Rachmaninowa. Oprócz niezwykłości samej muzyki emocje zapewnił słuchaczom związany z Katowicami dyrygent, bowiem urodzony w Osace Takuo Yuasa gościł na Śląsku nie po raz pierwszy - w 1979 roku został laureatem pierwszego Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W późniejszych latach powracał nad Rawę już jako juror tego prestiżowego festiwalu.

W piątkowy wieczór, niezwykle spokojnym, wyrafinowanym prowadzeniem orkiestry, japoński dyrygent starał się wygładzić niektóre fragmenty prezentowanych kompozycji. Mistrzowską dyrygenturę dopełniała wirtuozeria filharmoników. Na uwagę zasługuje tu zwłaszcza ostatnia część Nocy na Łysej Górze z brawurowo wykonaną partią solową fletu poprzecznego.

Jakub JakowiczSpokojny charakter dyrygenta doskonale współgrał i uzupełniał się z pasją Jakuba Jakowicza - solisty wykonującego koncert na skrzypce i orkiestrę Aleksandra Głazunowa. W utworze tym słuchacze mogli odnaleźć pełną gamę emocji wynikających z różnic charakteru i temperamentu obu artystów. Zapewne wielu z melomanów niezwykle żałowało, że młody wirtuoz nie zdecydował się zaproponować słuchaczom solowego utworu na bis, w którym mógłby zaprezentować w pełni swoje umiejętności, tego wieczoru temperowane nieco przez romantyczny szlif muzyki Aleksandra Głazunowa.

Na zakończenie wieczoru katowiczanie usłyszeli II symfonię e-moll Rachmaninowa, skomponowaną podczas pobytu kompozytora w Dreźnie w 1907 roku. Utwór ten należy do jednych z najbardziej znanych i często wykonywanych dzieł tego kompozytora. Po niezwykle emocjonującej, pełnej energii pierwszej części koncertu symfonia stanowiła doskonałe uzupełnienie repertuaru. Dodatkowym walorem, jak zawsze, było brzmienie muzyki w doskonałych warunkach akustycznych w Sali Akadami Muzycznej w Katowicach. W oczekiwaniu na otwarcie nowej siedziby Filharmonii słuchacze przyzwyczajeni zostali do wysokiego standardu, mamy zatem nadzieję, że nowo otwarty gmach Filharmonii, którego otwarcie zaplanowano na koniec marca spełni te oczekiwania.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.