PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Con Arpeggione

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

Instytut Promocji i Upowszechniania Muzyki organizuje 10 stycznia, w Studio Koncertowym Polskiego Radia, koncert zatytułowany "Con Arpeggione".

 

Con_ArpeggioneJest to jeden z koncertów, jakie odbywają sie w zabytkowych wnętrzach Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach cyklu spotkań z muzyką kameralną - "La Musica da camera", zainicjowanego i organizowanego przez wybitnego skrzypka, a zarazem szefa artystycznego Sinfonietty Cracovia - Roberta Kabarę. W katowickim Studiu Koncertowym wystąpi on wspólnie z Arkadiuszem Krupą - pierwszym oboistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i krakowskim gitarzystą Michałem Nagy.

 

Jak zapowiada tytuł koncertu jego kulminacyjnym punktem stanie sie wykonanie słynnej Sonaty Arpeggione Franciszka Schuberta. Jej tytuł pochodzi od nazwy nieznanego już dzisiaj instrumentu, na który została napisana, skonstruowanego przez wiedeńskiego lutnika, Johanna Georga Staufera. Arpeggione, zwana również gitarą miłosną lub gitarą-wiolonczelą, była instrumentem smyczkowym o brzmieniu przypominającym dzisiejszą gitarę. Obecnie sonata Schuberta wykonywana jest najczęściej w wersji na wiolonczelę i fortepian, ale istnieją też inne aranżację tego dzieła, nie tylko na instrumenty strunowe lecz również dęte, np. flet i klarnet. W Katowicach natomiast usłyszymy natomiast wersję "Arpeggione" na altówkę i gitarę.

 

Program koncertu obejmuje również dzieła innych wielkich twórców: oryginalne lutniowe utwory elżbietańskiego barda, Johna Dowlanda (Lachrimae Pavan Fantasia), Sonatę d-moll K141/L.413 jednego z największych klawesynistów swoich czasów - Domenica Scarlattiego i kompozycje wybitnych gitarzystów I połowy XIX wieku: Duo op. 61 nr 1 Francesco Molino oraz opracowanie uwertury do Cyrulika Sewilskiego G. Rossiniego, którego autorem jest Ferdinando Carulli. Dopełnieniem całości programu stanie sie utwór Entr'Acte paryskiego kompozytora, Jacques'a Iberta.

 

I.S.

fot. archiwum IPiUM

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.