PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Świąteczny koncert w Bazylice Franciszkanów

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

2 stycznia Nowego Roku 2010 o godz. 17.30 Silesia zaprasza melomanów do Bazyliki o.o. Franciszkanów w Panewnikach na świąteczny koncert. W niezwykłej scenerii słynnej panewnickiej szopki kolędy zaśpiewają wybitni śląscy wokaliści - Agnieszka Bochenek-Osiecka (sopran) i Benon Maliszewski (baryton). Zaprezentują oni solo i w duecie kolędy polskie, ale także te mniej znane pochodzące z innych krajów Europy.

 

Solistom towarzyszyć będzie Kwartet Smyczkowy SUBITO, w skład którego wchodzą muzycy Śląskiej Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej. W wykonaniu tego zespołu zabrzmią także instrumentalne opracowania na kwartet smyczkowy słynnych muzycznych tematów barokowych. Bedzie to m.in. nastrojowy "Kanon D-dur" Johanna Pachelbela, który należy do najsłynniejszych utworów XVII wieku, a dowodem na to jest ogromna ilość aranżacji tej kompozycji na różne obsady wykonawców. Niezwykle śpiewna i emocjonalna "Aria na strunie G" Jana Sebastiana Bacha to z kolei 2 cześć jego III Suity Orkiestrowej D-dur, napisanej na smyczki, oboje, trąbki, kotły i tzw. basso continuo, ale bardzo często wykonywana samodzielnie za sprawa transkrypcji, jakiej dokonał w XIX wieku niemiecki skrzypek August Wilhelm. Przyczyniła sie o na niewątpliwie do niespotykanej popularności tego utworu, a samo opracowanie brzmieniowo nie jest dalekie od zamysłu Bacha, który te cześć suity przeznaczył wyłącznie na smyczki. Usłyszymy także arię "Ombra mai fu" z opery "Xerxes" Jerzego Fryderyka Haendla.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.