PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Sylwestrowa Filharmonia Śląska

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
"Przebojowe" fragmenty oper i operetek, wykonywane podczas sylwestrowych spotkań z muzyką i humorem, to już wieloletnia tradycja Filharmonii Śląskiej. Na pożegnanie 2010 roku, do swej tymczasowej siedziby w hali widowiskowej przy ul. Pszczyńskiej 6, zaprosiła teraz parę znakomitych, bardzo lubianych przez katowickich słuchaczy śpiewaków: Małgorzatę Długosz i Dariusza Stachurę.

 

 

W tym roku zaplanowano aż cztery Koncerty sylwestrowe: w środę 29 grudnia o godz. 17.00 i 20.00 (to koncert abonamentowy) i następnego dnia, 30 grudnia, o tych samych godzinach.

 

m_Dugosz

 

Małgorzata Długosz jest absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej. Zadebiutowała na scenie tamtejszego Teatru Wielkiego partią pani Rossignol w Dyrektorze teatru W. A. Mozarta. Jeszcze w czasie studiów związała się na dwa sezony z Warszawską Operą Kameralną, na scenie której przygotowała kolejne partie mozartowskie: Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie i Blondy w Uprowadzeniu z Seraju. Nastepnie współpracowała z operami w Gdańsku i Poznaniu, po czym zaangażowana została przez Bogusława Kaczyńskiego do Teatru Muzycznego ROMA w Warszawie. Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy i Gliwickim Teatrem Muzycznym (w tym ostatnim za partię Micaeli w Carmen G. Bizeta otrzymała nominację do Złotej Maski 2007) oraz orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi. W 2000 roku brała udział w prapremierowym wykonaniu Messa degli Angeli Ch. Heimermanna, skomponowanej i wykonanej w Rzymie z okazji 80. urodzin papieża Jana Pawła II.

 

stachura_dariusz

 

Absolwentem łódzkiej uczelni jest też znakomity tenor Dariusz Stachura, który w 1989 r. z wielkim powodzeniem zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w operze Piotra Czajkowskiego Eugeniusz Oniegin. Rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari. Brał udział w licznych tournées zagranicznych, zarówno Teatru Wielkiego, jak i innych scen polskich. Koncertował w Szwajcarii, Austrii, Holandii, Francji, Włoszech, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W latach 1999-2003 był solistą opery w Norymberdze, w 2008 r. powrócił do Łodzi. Ściśle współpracuje z Operą Narodową w Warszawie. Wielkim sukcesem artysty był udział w obchodach stulecia prapremiery Cyganerii G. Pucciniego w Turynie, gdzie jako jedyny obcokrajowiec kreował partię Rudolfa i to na zmianę z Luciano Pavarottim! Ten ostatni komplementował go: "grande tenore polacco".

 

Magorzta_Dugosz1

 

Małgorzata Długosz i Dariusz Stachura wystąpią z Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, którą z dyrygenckiego podium poprowadzi sam szef artystyczny, Mirosław Jacek Błaszczyk. Tradycyjnie będzie on też wodzirejem sylwestrowego muzykowania. Zapowiada się zatem szampańsko.

 

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.