PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Filharmonicy Śląscy w Pradze i katowickiej archikatedrze

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

oneFilharmonicy Śląscy: trębacze – Piotr Schmidt i Bartosz Gaudyn, waltorniści – Waldemar Matera i Leszek Salwa, puzonista Piotr Misiak, grający na tubie Marek Ozioro i kotle – Franciszek Osadzin i perkusistka Anna Famuła-Galwas koncertują wraz z muzykami Jenaer Philharmonie z Jeny, zespołów Simfonični orkester RTV Slovenija z Lublany, Filharmonie Bohuslav Martinů ze Zlina, Slovak Sinfonietty z Żyliny, New Symphony Orchestra z Sofii jako ONE Brass Orchestra. W ubiegłym tygodniu, pod batutą słoweńskiego dyrygenta i kompozytora Lojze Krajnčana, koncertowali w Koszęcinie i Pszczynie. Dzisiaj, 5 czerwca, wystąpią w siedzibie prezydenta Czech na praskim zamku na Hradczanach. W programie: kompozycje Lojze Krajnčana i tradycyjne utwory słoweńskie w jego opracowaniach oraz przez niego zaaranżowane utwory Fryderyka Chopina.

 

Zespół ONE Brass Orchestra tworzy kilkunastu muzyków z europejskich orkiestr zrzeszonych w projekcie ONE – An Orchestra Network for Europe®, do którego Filharmonię Śląską zaprosiła w 2009 roku koordynująca projekt Orchestre de Picardie z francuskiego miasta Amiens. Poza nią - i już wymienionymi - w ONE działa również Brabants Symphony Orchestra (Eindhoven, Holandia). W zeszłym roku Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA) zaakceptowała kolejny program projektu – ONE goes places, który będzie realizowany przez kolejne cztery lata. Wspierać ma dialog międzynarodowy w powstałej sieci orkiestr, dawać pole spotkań z inną kulturą, językiem, warunkami pracy, dyrygentami i solistami, a także możliwością zawiązania nowych znajomości oraz pozyskania nowych doświadczeń.

 

Jutro natomiast, w środę 6 czerwca, w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość pogrzebowa pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego, śp. Konstantego Wolnego, który zmarł we Lwowie w 1940 roku i tam został pochowany w grobowcu jezuitów na Cmentarzu Janowskim. Po przeprowadzonej ekshumacji jego doczesne szczątki zostały przywiezione do Katowic i zostaną złożone w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Francuskiej. Podczas nabożeństwa w archikatedrze Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina wykonana fragmenty lirycznej Messa di Requiem włoskiego kompozytora Ildebranda Pizzettiego, twórcy przełomowej w dziejach włoskiej opery – Fedry, której premiera w mediolańskiej La Scali (z udziałem Salomei Kruszelnickiej) stała się wielkim wydarzeniem.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.