PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Przed 140 rocznicą śmierci Stanisława Moniuszki

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
Pogrzeb_Stanislawa_MoniuszkiNa kilka dni przed upływającą 4 czerwca br. 140. rocznicą śmierci twórcy polskiej opery narodowej – Stanisława Moniuszki - zaplanowano dwa koncerty w ramach cyklu "Portrety kompozytorów polskich - Stanisławowi Moniuszce w 140. rocznicę śmierci".

 

Pierwszy odbędzie się w niedzielę, o 18:00, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Do udziału w koncercie zaproszenie przyjęli artyści z Polski oraz Ukrainy, w tym zwycięzca niedawno zakończonego III Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu - baryton Stanisław Kufluk. Arie i duety z oper polskiego kompozytora śpiewać będą także Iwona Socha, Anna Borucka, Tomasz Urbaniak i Volodymyr Pankiv. Na fortepianie towarzyszyć im będzie Joanna Steczek.

W programie koncertu znajdą się oczywiście fragmenty najpopularniejszych dzieł Moniuszki – "Halki" i "Strasznego dworu", ale także tych mniej znanych: "Flisa", "Verbum nobile" czy też nieukończonej opery "Rokiczana".

 

Dwa dni później, we wtorek 29 maja, nieco odmienny w charakterze koncert odbędzie się w Bibliotece Śląskiej. O godzinie 17:00, w Sali Parnassos, Justyna Bachowska, Agata Kobierska, Piotr Rachocki i Benon Maliszewski śpiewać będą pieśni i ballady Moniuszki. Przy fortepianie zasiądzie Wojciech Stysz. Ze względu na ich żartobliwy charakter koncert zatytułowano "Pół zartem - pół serio". Dodatkowo też znaczna cześć programu zostanie przedstawiona z elementami gry aktorskiej. W programie przewidziano zatem m.in. takie pieśni, jak: Czaty, Panicz i dziewczyna, O Zosi sierocie, Trzech Budrysów, Święty Piotr, Dziad i baba, Kum i Kuma, Złota rybka, Polna różyczka, Pieśń Nai, Matysek, Pieśń o Pocieju i złamanej nodze, Piosnka żołnierza.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.