PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wirtuozi klawesynu

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
StefanskaJutro, 20 maja, na zaproszenie Instytutu Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia, gościć będziemy w Katowicach wielkich wirtuozów klawesynu – prof. Elżbietę Stefańską oraz Marka Krolla – artystę pochodzenia amerykańskiego, który należy do najwybitniejszych artystów grających na tym instrumencie. Nadmienić wypada, że obecna europejska trasa koncertowa amerykańskiego artysty obejmuje również recital klawesynowy w ramach słynnego Festiwalu "Praska Wiosna".

 

Mark Kroll jest solistą, kameralistą i klawesynistą Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej. W ciągu trwającej już ponad 30 lat kariery artystycznej występował w wielu słynnych i prestiżowych ośrodkach muzycznych na całym świecie.

 

Jedyny w swoim rodzaju koncert duetu klawesynowego Elżbieta Stefańska – Mark Kroll odbędzie się w katowickim Domu Kultury "Koszutka". Jego program obejmuje muzykę barokową i wczesnoklasyczną, co z pewnością dostarczy wielu muzycznych emocji miłośnikom muzyki tych epok.

 

Swój występ rozpoczną od Koncertu G-dur na 2 instrumenty klawiszowe hiszpańskiego prekursora klasycyzmu, Padre Antonio Solera. Kolejnym punktem programu będą utwory Francoisa Couperina, zwanego "Le Grand". Ostatnią cześć koncertu wypełnią wybrane fugi ze słynnego dzieła "Kunst der Fuge" Jana Sebastiana Bacha oraz Koncert Es-dur na 2 klawesyny jego najstarszego syna -Wilhelma Friedmana Bacha, zwanego Bachem Drezdenskim.

 

Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00.

 

Szczegółowy program:

  • A. Soler – Concerto III na 2 klawesyny G-dur;
  • F. Couperin – Musete de Choisi, Musete de Taverni Allemande, La Juillet, La Letiville;
  • J.S. Bach – Fugi ze zbioru " Kunst der Fuge";
  • W.F. Bach – Koncert na 2 klawesyny;

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.