PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Eugeniusz Oniegin - sceny liryczne w 3 aktach

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
W sobotę, 26 maja o godz. 18.00, w Operze Śląskiej nastąpi wznowienie jednego z najpiękniejszych dzieł scenicznych w historii – opery Piotra Czajkowskiego EUGENIUSZ ONIEGIN napisanej do libretta opartego na poemacie Puszkina. Spektakl, w reżyserii Wiesława Ochmana, miał swą premierę w Operze Śląskiej w czerwcu 2002 roku, teraz powraca na bytomską scenę po kilkuletniej nieobecności.

 

Utwór przedstawia szeroką panoramę Rosji na przełomie drugiej i trzeciej dekady XIX stulecia. Realizatorzy zapraszają nas do petersburskich i moskiewskich salonów i z niezwykłą precyzją malują obyczaje prowincjonalnego, ziemiańskiego dworu. Piękna i młoda Tatiana poznaje Eugeniusza Oniegina, przyjaciela narzeczonego swojej siostry. Wyznaje swoje uczucia w liście, który wręcza ucieleśnieniu marzeń – jednak Oniegin, pomimo tego, iż dziewczyna zrobiła na nim duże wrażenie, odrzuca jej miłość.

Chcąc zniechęcić do siebie Tatianę, podczas balu adoruje jej siostrę - Olgę. Między przyjaciółmi - Onieginem i Leńskim - dochodzi do kłótni, a w efekcie do pojedynku. Leński ginie, Oniegin wyjeżdża. Po latach, na balu w Petersburgu, bohaterowie ponownie się spotykają. Kolejny raz Tatiana robi ogromne wrażenie na Onieginie. Spotkanie uświadamia mu, że tak naprawdę zawsze bardzo ją kochał. Jednak Tatiana jest już żoną księcia. Wyznaje Onieginowi, że nigdy o nim nie zapomniała i nadal darzy go uczuciem. Czy jednak prośby i błagania poruszą serce Tatiany? Czy przebaczy Onieginowi? Czy też pozostanie wierna mężowi – Księciu Greminowi?

 

E._OnieginRealizatorzy przedstawienia:

  • Inscenizacja i reżyseria: Wiesław Ochman
  • kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
  • współpraca muzyczna: Andrzej Knap
  • scenografia: Jadwiga Maria Jarosiewicz
  • choreografia: Jarosław Świtała
  • przygotowanie chóru: Krzysztof Martyniak
  • asystenci reżysera: Jarosław Świtała, Maciej Komandera

 

Eugeniusz Oniegin powtórzony zostanie w Operze Śląskiej 27 maja oraz dzień później na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. Będzie także spektaklem kończącym 67. sezon artystyczny (17.06.2012).

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.