PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Tarzan - polska prapremiera musicalu Phila Collinsa

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

Tarzan_02Polska prapremiera musicalu "Tarzan" - z muzyką i słowami Phila Collinsa, przygotowana przez Gliwicki Teatr Muzyczny we współpracy z Domem Muzyki i Tańca - zaprezentowana zostanie już kutro w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Następnego dnia, czyli 20 maja, spektakl zostanie wystawiony z okazji V Metropolitalnego Święta Rodziny, a kolejne przedstawienia zaplanowano na 31 maja oraz 1, 2 i 3 czerwca br.

 

Pierwsza była powieść w odcinkach Edgara Rice'a Burroughsa "Tarzan wśród małp". Potem, w roku 1936, powstał klasyczny już dzisiaj film z Johnnym Weissmullerem w głównej roli. W 1984 roku serca kinowych widzów, jako Tarzan i Jane, podbili Christopher Lambert i Andie MacDowell. Z kolei w roku 1999 na ekrany kin weszła animowana wersja "Tarzana", wyprodukowana przez wytwórnię Disneya, do której muzykę skomponował Phil Collins. Musical "Tarzan", będący jej adaptacją, miał światową premierę na Broadwayu w 2006 roku. Phil Collins wykorzystał w spektaklu największe przeboje pochodzące ze ścieżki dźwiękowej filmu, między innymi: "You'll Be In My Heart" – utwór, za który w 2000 roku otrzymał Oscara w kategorii: najlepsza piosenka filmowa, a ponadto: "Two Worlds", "Son Of Man" i "Strangers Like Me", dopisując do nich dziewięć kolejnych kompozycji.

 

Tarzan_01W 2007 roku musical "Tarzan" zawitał do Europy, w Scheveningen w Holandii odbyła się premiera jego pierwszej międzynarodowej produkcji. W 2008 roku powstała, przygotowana z niebywałym rozmachem, inscenizacja w Hamburgu, która na scenie tamtejszego teatru jest wystawiana do dziś.

 

Polska prapremiera "Tarzana" będzie jednym z największych musicalowych widowisk w dotychczasowej historii tego gatunku w Polsce. Widzowie znajdą w "Tarzanie" wszystko, co najlepsze w wielkim musicalowym widowisku: przebojową muzykę, zaskakujące efekty sceniczne, barwne kostiumy Elżbiety Terlikowskiej, ekwilibrystyczne popisy akrobatów i gimnastyków. Obok utalentowanych młodych aktorów, wyłonionych w ogólnopolskim castingu, na scenie pojawią się artyści doskonale znani miłośnikom musicalu w naszym kraju. W roli tytułowej wystąpią Wiktor Korszla, debiutujący aktor musicalowy, wokalista i tancerz, oraz Paweł Kubat, znany m.in. z roli Danny'ego Zuko w "Grease" w Teatrze Muzycznym w Gdyni, którym jako Jane będą towarzyszyły Anna Gigiel, aktorka związana z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma (m.in. Fantine w "Les Misérables") i Dominika Kramarczyk, studentka gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego, znana ze sceny GTM m.in. dzięki roli Evelyn Nesbit w musicalu "Ragtime". W rolę groźnego goryla Kerczaka wcielą się Damian Aleksander, również występujący na stałe w stołecznej Romie (m.in. tytułowy Upiór w "Upiorze w operze" oraz Jean Valjean w "Les Misérables") i Michał Musioł, popularny solista Gliwickiego Teatru Muzycznego (m.in. Tateh w "Ragtime" i Horacy w "Hello, Dolly!"). Jako Kala, przybrana matka Tarzana, wystąpią: solistka Gliwickiego Teatru Muzycznego Wioletta Białk, znana na Śląsku z licznych musicalowych ról (m.in. Dorothy Brock w "42 ulicy", Sarah / Matka w "Ragtime" i Lucy w "Jekyllu & Hydzie") oraz Edyta Krzemień (Christine z "Upiora w operze" i Fantine z Tarzan_03"Les Misérables" w warszawskiej Romie). Ojca Jane, sympatycznego profesora Portera, zagra z kolei Michał Breitenwald, aktor filmowy i teatralny, znany ze scen warszawskich oraz z filmów takich jak "Pan Tadeusz" czy "Wrota Europy". Jako Terk, małpi przyjaciel Tarzana, wystąpią Maciej Glaza, student Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, oraz Andrzej Skorupa, aktor Gliwickiego Teatru Muzycznego, znany z jego sceny m.in. dzięki rolom w musicalach "Hair" (Claude) i "High School Musical" (Chad), a stołecznym widzom jako Frank w "The Rocky Horror Show" w Och-teatrze.

 

Reżyserem musicalu jest Tomasz Dutkiewicz, dyrektor warszawskiego Teatru Komedia, autorką choreografii Sylwia Adamowicz, a scenografii Wojciech Stefaniak. Tłumaczenia libretta i tekstów piosenek dokonał Jacek Mikołajczyk. Kierownictwo muzyczne sprawuje Sebastian Perłowski.

 

Warto dodać, że "Tarzan" to nie tylko spektakl familijny, idealnie nadający się na wspólną, rodzinną wielopokoleniową wyprawę teatralną, ale także widowisko będące w stanie zaspokoić wymagania najbardziej wytrawnych fanów musicalu.

 

Polską prapremierę "Tarzana" Gliwicki Teatr Muzyczny i Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu przygotowały przy wsparciu samorządów Gliwic i Zabrza.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.