PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Kreisleriana"

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
Joanna_kreft1 Aleksandra_Kuls
W czwartek, 11 maja, w Studio Koncertowym Polskiego Radia, odbędzie się koncert poświecony wielkiemu wirtuozowi skrzypiec - Fritzowi Kreislerowi. W styczniu br. (dokładnie 29 stycznia) upłynęła 50. rocznica jego śmierci, która obchodzona jest w tym roku przez cały muzyczny świat. Jest to zatem szczególna okazja, by i w Katowicach przypomnieć twórczość tego oryginalnego artysty i twórcy.

 

Kreisler jest autorem nie tylko słynnych miniatur w stylu wiedeńskim, które cieszą się do dzisiaj wielką popularnością, ale również licznych transkrypcji, opracowań utworów innych kompozytorów, miniatur - pastiszy w stylu dawnych mistrzów, a nawet kadencji do koncertów skrzypcowych.

 

Wiele z nich będzie można usłyszeć na koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Zagrają skrzypaczki należące do grona najwybitniejszych wiolinistek młodego pokolenia w Polsce. Wszystkie są laureatkami różnych konkursów skrzypcowych, a w ubiegłym roku wzięły udział w XIV Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Sandra Haniszewska kształciła sie w klasie skrzypiec zmarłej niedawno prof. Jadwigi Kaliszewskiej, Joanna Kreft studiuje pod kierunkiem prof. Marcina Baranowskiego, a Aleksandra Kuls u prof. Kaji Danczowskiej. Jest półfinalistką poznańskiego konkursu, na którym otrzymała Nagrodę Pozaregulaminową Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego oraz Nagrodę Specjalną Kapituły Krytyków. Podczas koncertu w Katowicach w jej wykonaniu publiczność usłyszy m.in. kadencje Fritza Kreislera do koncertu skrzypcowego Johannesa Brahmsa. Natomiast Sandra Haniszewska wykona m.in. dedykowaną Kreislerowi Sonatę na skrzypce solo op. 27 Eugene'a Ysaye'a. Skrzypaczkom na fortepianie towarzyszyć będzie Katarzyna Makowska.

 

Sandra__Haniszewska1Program koncertu:

  • F. Kreisler - Recitativo i Scherzo-Caprice op. 6;
  • E. Ysaÿe – 4 Sonata e-moll (a Fritz Kreisler) op. 27;
  • F. Kreisler – Radość miłości, Marsz wiedeński, Kaprys wiedeński, Chiński tamburyn;
  • M. de Falla/F. Kreisler – Taniec hiszpański;
  • F. Kreisler – Preludium i Allegro w stylu Pugnaniego, Kadencja do koncertu skrzypcowego J. Brahmsa, Cierpienie miłości, Piękny rozmaryn;
  • W.A. Mozart/F. Kreisler – Rondo G-dur;

 

 

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.