PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Niedziela z Szymanowskim i...

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

Karol_SzymanowskiW majowym koncercie z cyklu "Niedziela z Szymanowskim i..." (Muzeum Archidiecezjalne, 13.05 godz. 12:00) wystąpią Joanna Domańska i Beata Warykiewicz-Siwy, w których działalności artystycznej muzyka Karola Szymanowskiego zajmuje szczególne miejsce.

 

Joanna Domańska została uhonorowana medalem imienia kompozytora za wkład w propagowanie jego twórczości. Nagrała trzy płyty monograficzne z dziełami Szymanowskiego. Wśród publiczności obecnej na niedzielnym koncercie zostanie rozlosowana jedna z nich zawierająca Metopy op. 29, 12 Etiud op. 33, III Sonatę op. 36 i 4 Tańce Polskie. To płyta, która otrzymała prestiżową nagrodę fonograficzną "Supersonic Award" luksemburskiego magazynu muzycznego "Pizzicato". Joanna Domańska jest także prezesem Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. W Muzeum Archidiecezjalnym zagra wirtuozowska Fantazje C-dur op. 14, młodzieńcza, ale uważana za jedno z najtrudniejszych dzieł fortepianowych Szymanowskiego o rozbudowanej fakturze pianistycznej.

 

Odniesieniem dla muzycznego świata bohatera cyklu staną się tym razem ballady Fryderyka Chopina, którego twórczością fascynował sie przez całe życie i która była dla niego silnym źródłem inspiracji. Kameralna cześć koncertu wypełni muzyka skrzypcowa Szymanowskiego. Beata Warykiewicz-Siwy, która wśród licznych konkursowych nagród otrzymała także I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym im. K. Szymanowskiego w Krakowie wykona wspólnie z Joanna Domańska Sonatę skrzypcową kompozytora oraz transkrypcje z opery Król Roger (Pieśń Roksany) i baletu Harnasie (Taniec góralski), których autorem jest wybitny skrzypek, wielki propagator twórczości Szymanowskiego i jego przyjaciel – Paweł Kochański.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.