PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Stanisławowi Moniuszce w 140. rocznicę śmierci

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
MoniuszkoW czwartek, 10 maja o godz. 18.00, w Muzeum Archidiecezjalnym zainaugurowany zostanie cykl koncertów prezentujących dorobek twórczy Stanisława Moniuszki – kompozytora uznawanego powszechnie za ojca polskiej opery i mistrza pieśni. I choć w czasach dzisiejszych jego utwory poddawane są często krytyce, to nie sposób nie docenić zarówno ich walorów artystycznych, jak i tych "pozamuzycznych", związanych zwłaszcza z sytuacją polityczno – społeczną epoki, w której żył. Stąd też stwierdzenie, że jego kompozycje weszły na stałe do "skarbnicy naszej wyobraźni narodowej" jest jak najbardziej zrozumiałe.
 
Jak bardzo przychylnie twórczość Moniuszki przyjmowana była w przeszłości może świadczyć fragment recenzji z "Tygodnika Petersburskiego". Jeden z recenzentów napisał kiedyś: "Gdyby poznano się na talencie Moniuszki, nie zazdroszczono by Niemcom Schuberta i Mendelssohna-Bartoldy'ego".
 
Także w czasach dzisiejszych niektórzy muzykolodzy (w tym włoscy) wyrażają pogląd, że wokalna twórczość Moniuszki, pod względem artystycznym, w wielu przypadkach przewyższa kompozycje operowe współczesnych mu "zachodnich kolegów"... Zdecydowanie rzadziej znajduje się jednak w programach współczesnych koncertów...

Moniuszko komponował pieśni od lat młodzieńczych do końca swego życia. Jego zamierzeniem było stworzenie antologii poezji polskiej i dostarczenie społeczeństwu pieśni narodowych, które towarzyszyłyby Polakom w życiu codziennym. Stad ich różnorodność tekstowa i emocjonalna - piosnki sielskie, dumki, ballady, romanse, sceny dramatyczne, pieśni bliskie psalmom i hymnom oraz typowe dla romantyzmu pieśni liryczne.

Podczas koncertu w Muzeum Archidiecezjalnym wystąpią studenci katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – Anna Leśniewska i Stanisław Duda. Na fortepianie towarzyszyć im będzie Grzegorz Biegas.

Wykonają wybrane pieśni wchodzące w skład "Śpiewników domowych", takie jak Złota rybka, Prząsniczka, O Zosi sierocie, Dalibógże, Polna różyczka, Wieczorny dzwon, Dziad i baba, Kozak, O matko moja.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.