PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Otium musicum – kameralnie u Gorczyckiego

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
Otium_musicumŚląskie Towarzystwo Muzyczne i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zapraszają do udziału w nowym cyklu koncertowym, który odbywać się będzie w Sali Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego. Pierwszy koncert odbędzie się już 29 kwietnia br. o godz. 17.00 i będzie szczególny. Szczególny, bo wpisze się w trwający w kwietniu VII Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego. Dla gości MGB zagrają Kwartet Akademos & Capella Gorczyckiego. W programie znajdzie się kwintet fortepianowy "Pstrąg" Franciszka Schuberta oraz "Completorium" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

 

"Otium", w starożytności, oznaczało chwile, które człowiek miał wyłącznie dla siebie i przeznaczał je na duchowy i intelektualny rozwój. Czas ten związany był głównie z czytaniem poezji, "uczonych" ksiąg, studiowaniem dzieł sztuki, kontemplacją piękna, myśleniem i dysputami filozoficznymi. Przeciwieństwem "otium" było pojęcie "negotiosum", oznaczające pracę fizyczną bądź zajęcia publiczne. W wieku XX miejsce "otium" zajęła rozrywka, rozumiana jako dostarczanie łatwej przyjemności i krótkotrwałego odprężenia bez zbytniego angażowania potencjału intelektualnego i duchowego człowieka.

 

Dziś, choć rozrywka prawie całkowicie zdominowała życie publiczne, wciąż istnieją osoby, które dokonują wyborów innych niż te, do których próbują nakłaniać środki masowego przekazu. Czytają poezję i dzieła literatury pięknej, wracają po raz kolejny do galerii malarstwa i wybierają wartościowe dzieła muzyczne, aby "zanurzyć się" w światach stworzonych przez Wielkich Mistrzów. Nie boją się podejmowania wysiłku intelektualnego, aby za pośrednictwem dzieł sztuki konfrontować swój obraz świata z ideami przedstawianymi przez najwybitniejszych twórców naszej kultury. Wielka sztuka - wg Paula Valery – to taka, która: "...żąda użycia wszystkich zdolności twórcy, i przywołania oraz uczestnictwa wszystkich zdolności odbiorcy, aby jej dzieła zostały zrozumiane".

 

Idąc tropem starożytnej myśli, Muzeum Górnośląskie zaprasza do "otium musicum" - miejsca, w którym czas płynie inaczej. Uczestnictwo w koncertach stworzy okazję do doznania szczególnego rodzaju samotności, chwil w których możemy zatopić się w muzyce, poświęcić jej całą uwagę, bądź też w jej towarzystwie pozwolić myślom krążyć swobodnie, dojrzewać pomysłom, poczuć zatrzymanie się czasu... Jak głosi maksyma, wyryta na fasadzie rzymskiej katedry w Tartu, "Otium reficit vires" ("Otium przywraca siły").

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.