PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

I etap Konkursu Wokalistyki Operowej im. A. Didura za nami

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
logo_ADWczoraj zakończył się pierwszy etap przesłuchań III edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura.

 

Międzynarodowy turniej śpiewaczy zainaugurowany został w minioną niedzielę, 15 kwietnia, operą Giuseppe Verdiego "Don Carlos" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego - spektaklem, który miał swą premierę w maju ubiegłego roku, a w obecnym został uhonorowany prestiżową nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego "Złota Maska" w kategorii Przedstawienie roku i Reżyseria.

 

 

Zanim jednak Dyrektor Opery Śląskiej – Tadeusz Serafin i Dyrektor Konkursu – Karol Rafał Bula zaprosili publiczność na uroczyste przedstawienie, w Sali koncertowej im. Adama Didura nastąpiło oficjalne otwarcie i przywitanie uczestników Konkursu. Zgodnie z wieloletnią już tradycją, najmłodsza uczestniczka – przedstawicielka Litwy – Laima Ledina, została poproszona o wylosowanie litery alfabetu; od pierwszego etapu, który odbywał się w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, kandydaci występowali bowiem w kolejności alfabetycznej, poczynając od tych, których nazwisko rozpoczynało się na literę „W".

 

Do Konkursu zakwalifikowanych zostało 59 kandydatów, jednak ostatecznie przystąpiło 56 osób. Największą grupę stanowią Polacy, ale w Konkursie zaprezentowali się również przedstawiciele Litwy, Łotwy, Rosji, Armenii, Ukrainy, Francji, Włoch, Korei Płd. i Czech. Ich występy w Akademii Muzycznej oceniało i oceniać będzie w kolejnych etapach Konkursu, międzynarodowe jury złożone z artystów-śpiewaków, dyrygentów i kompozytorów. W gronie jury znajdują się: Wiesław Ochman (Przewodniczący Jury), Ingrid Kremling-Domanski (V-ce Przewodnicząca Jury, Niemcy), Gioacchino Gitto (Włochy), Józef Kański (Polska), Eugeniusz Knapik (Polska), Ihor Kushpler (Ukraina), José Ferreira-Lobo (Portugalia), Krystyna Szostek-Radkowa (Polska), Maja Schermerhorn (Holandia), Tadeusz Serafin (Polska), Romuald Tesarowicz (Polska) oraz sekretarz Jury - Feliks Widera (Polska).

 

Już dzisiaj – 18 kwietnia - kolejny etap przesłuchań – tym razem na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.