PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Jerzy Semkow poprowadzi NOSPR

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

Jerzy_Semkow_prba_do_koncertu_w_K-cach_11.12.2009W piątek, 20 kwietnia o godz. 19.30, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi w swojej siedzibie podczas kolejnego koncertu abonamentowego. Koncert poprowadzi wybitny polski dyrygent, Jerzy Semkow, doradca artystyczny NOSPR.

 

Program wieczoru wypełnią dzieła Franza Schuberta – wybór Pieśni zinstrumentowanych przez Maxa Regera oraz Symfonia C-dur Wielka. Gośćmi koncertu będą soliści Brigitte Fourier (sopran) i Dietrich Henschel (baryton). Wśród pieśni, które wykonają z towarzyszeniem orkiestry, znajdą się: An die Musik, Memnon, An den Mond, Du bist die Ruh, Litanei auf das Fest aller Seelen, Prometheus, Nacht und Träume, Erlkönig, Gretchen am Spinnrade.

 

Jerzy Semkow, mieszkający obecnie we Francji, studiował dyrygenturę u Artura Malawskiego i Eugeniusza Mrawińskiego. Specjalizuje się w symfonice klasycznej i romantycznej. Dyrygował w najbardziej liczących się salach koncertowych i operowych świata. Był także dyrektorem artystycznym m.in. Opery Warszawskiej, Opery Królewskiej w Kopenhadze, Saint Louis Symphony, Orkiestry Włoskiego Radia i Telewizji RAI w Rzymie czy Rochester Philharmonic.
Poza działalnością artystyczną wykładał także na uniwersytecie stanu Colorado, na Yale University oraz New York's Manhattan School of Music.

 

Szwajcarska sopranistka, Brigitte Fournier, studiowała w Bernie, Essen i Lozannie. Karierę rozpoczęła od występów w Operze w Lyonie, w której wykonywała m.in. Norinę w "Don Pasquale", Rozynę w "Cyruliku sewilskim". Tam również zaśpiewała Siostrę Konstancję w "Dialogach Karmelitanek", którą wykonywała później także w Bordeaux, Nancy i Tuluzie.

Poza Jerzym Semkowem, z którym wystąpi wkrótce w Katowicach, współpracowała także z takimi dyrygentami, jak Sir John Elliot Gardiner, Jesus Lopez Cobos, Michel Plasson, Sir Charles Mackerras i in. Zarejestrowała na płytach utwory Honeggera, Orffa, Poulenca, Glucka, Pergolesiego, Haydna, Schuberta.

 

Niemiecki bas – baryton, Dietrich Henschel, studiował w Monachium i Berlinie. Debiutował w wieku 23 lat na scenie w Monachium, by później wystąpić m.in. na Schubertiades w Wiedniu, Schleswig-Holstein Music Festival, International Beethoven Festival w Bonn, European Music Festival Stuttgart czy Richard Strauss Festival w Garnisch-Partenkirche. Gościnnie występuje także w liczących się teatrach operowych, m.in. Deutsche Oper w Berlinie, Bonn, Stuttgarcie, Lyonie.

Niezależnie od występów operowych śpiewa także w salach filharmonicznych. Wystarczy wspomnieć chociażby jego współpracę z Filharmonię Wiedeńską, Berlińską, Królewską Orkiestrą Concertgebouw, Londyńską Orkiestrą Symfoniczną czy Orkiestrą Paryską.

Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji. Na płytach CD zarejestrował utwory Mozarta, Orffa, Brahmsa, Haydna, Mahlera, Schuberta.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.