PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Józef Kański w Galerii Osobowości

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
Jozef_KanskiKolejnego gościa Galeria Osobowości żadnemu melomanowi, a już na pewno tzw. "operowiczom", przedstawiać nie trzeba. W poniedziałek, 16 kwietnia, w progach Galerii „Ateneum" zawita Józef Kański.

 

Katowickie spotkanie odbędzie się przy okazji rozpoczynającego się Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu, którego jednym z jurorów jest właśnie Józef Kanski - redaktor, muzykolog i krytyk muzyczny.

 

 

Przypomnijmy tylko, ze Józef Kański jest autorem popularnego "Przewodnika operowego", którego wznowienie ukaże się wkrótce już po raz dziewiąty (!) oraz książki pt. "Mistrzowie sceny operowej". W latach 1953–79 kierował działem operowym w Polskim Radiu. Od 1960 roku jest członkiem kolegium redakcyjnego "Ruchu Muzycznego", w którym publikuje artykuły i recenzje. Współpracował również z angielskim miesięcznikiem "Opera", dla którego pisał o działalności teatrów operowych w Polsce.

 

Bliska jest mu także muzyka fortepianowa, jako że studia muzyczne ukończył nie tylko z zakresu teorii i kompozycji, ale również pianistyki. Obecnie red. Kański zasiada w jury Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

 

Podczas koncertu towarzyszącego spotkaniu w Galerii Osobowości wystąpi śląska wokalistka, Maria Zientek, jedna z laureatek konkursu im. Didura, która zaśpiewa arie operowe Moniuszki, Pucciniego i Verdiego. Na fortepianie towarzyszyć jej będzie Joanna Steczek.


Jak zawsze, Silesia przygotowała dla publiczności płytowe niespodzianki.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.