PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

W stylu bel canto

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka
Norma_Libretto_1891Dzisiaj, w Studio Koncertowym Polskiego Radia, odbędzie się niezwykle ciekawy koncert. Edyta Piasecka (sopran) oraz Agnieszka Czastka (mezzosopran), z towarzyszeniem Marioli Cieniawy przy fortepianie, wykonają arie i duety z dwóch słynnych oper: Normy Vincenzo Belliniego oraz Lukrecji Borgii Gaetano Donizettiego.

Obie opery miały swoje prapremiery w Mediolanie - pierwsza w 1831 roku, druga dwa lata później. Od tego czasu są tzw. "żelaznymi pozycjami" w każdym liczącym się teatrze operowym, a włączenie partii Normy i Lukrecji do swojego repertuaru jest marzeniem chyba każdego sopranu. Podobnie zresztą z rolą Adalgisy i głosami mezzosopranowymi.

 

Pomimo niezwykłej popularności, jaką cieszą się obie opery, nie każdy teatr może sobie jednak pozwolić na ich wystawienie. Wymagają bowiem wykonawców zdolnych pokonać wszystkie trudności partii (także role męskie). A jest w nich wszystko, od liryzmu po dramat. Śpiewacy muszą potrafić oddać najmniejsze nawet niuanse kreowanych przez siebie postaci, a do tego potrzebują głosów o dużej skali, ruchliwości, umiejętności frazowania, niebywałej wręcz muzykalności... Dużo by o tym pisać, a i tak żaden tekst nie zastąpi wrażeń, jakich doznają widzowie słuchając tych utworów na żywo...

 

Podczas koncertu będzie można usłyszeć:

 

- duet Normy i Adalgisy z I aktu: "Adalgisa , T'inoltra, o giovinetta"
- cabalettę i strettę Normy z I aktu: "Casta Diva"; "Ah! bello a me ritorna"
- arię Maffio Orsiniego z I aktu Lukrecji: "Nella fatal di Rimini e memorabil guerra"
- duet Normy i Adalgisy z aktu II: "Deh! con te, con te, li prendi"
- cabalettę Adalgisy z I aktu: "Sgombra e' la sacra selva"

 

Obie artystki są solistkami Opery Krakowskiej, choć koncertują także poza swoją macierzystą sceną i to nie tylko w Polsce. Pani Mariola Cieniawa, która towarzyszyć będzie solistkom na fortepianie, jest profesorem Akademii muzycznej w Krakowie. Początek o godzinie 18.00

 

Na zdjęciu pierwsze wydanie Normy (Riccordi Editore)

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.