PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"Stworzenie świata" gościnnie w Bytomiu

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

StworzenieW najbliższą niedzielę niamała gratka czeka wszystkich miłośników sztuki baletowej. W Operze Śląskiej pokazany zostanie spektakl "Stworzenie świata" do muzyki Haydna w wykonaniu zespołu Teatru Wielkiego z Poznania. Zaprezentowana zostanie choreograficzna wersja dzieła w układzie Uwe Scholza, który można śmiało zaliczyć do kanonu europejskiej neoklasyki końca XX w.

 

Przedwcześnie zmarły niemiecki twórca zadebiutował w 1985 r. w podwójnej roli - choreografa i dyrektora baletu Opery w Zurychu - przygotowując na jej scenie pełnometrażowy spektakl z muzyką Josepha Haydna. Przedstawienie okazało się ogromnym sukcesem i zapoczątkowało europejską karierę 25-letniego wówczas artysty. Czystość rysunku przestrzennego, świetnie skomponowane dynamiczne sceny zbiorowe i pas de deux głównych bohaterów, Adama i Ewy, stały się najlepszą wizytówką choreografa, który przez wiele lat utrzymywał balet w swoim repertuarze. Przeniósł go również na deski Opery w Lipsku, która stanowiła przez wiele lat przystań artystyczną twórcy. Stworzenie świata do dziś jest jedną z najciekawszych propozycji repertuarowych sławnego Leipziger Ballett.

 

 

Poznańska premiera spektaklu jest pierwszą realizacją choreografii Uwe Scholza w Polsce. Za przekaz choreograficzny odpowiedzialni byli Montserrat León i Giovanni di Palma, kostiumy zaprojektował Giovanni di Palma, a orkiestrę przygotował i poprowadził Filippo Maria Bressan.

 

Na deskach Opery Śląskiej przedstawienie wykonane zostanie do muzyki zarejestrowanej na taśmie.

Stworzenie1 Stworzenie3

 

Ireneusz Szczepaniak

fot. Katarzyna Zalewska

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.