PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zmarł Henryk Mikołaj Górecki

  • Dodano:
  • Kategoria: Muzyka

W dniu wczorajszym, w wieku 76 lat, zmarł po długiej chorobie, w szpitalu w Katowicach-Ochojcu, Henryk Mikołaj Górecki. Kompozytor, uznany za jednego z największych polskich twórców, urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy, niedaleko Rybnika.Gorecki Naukę muzyki rozpoczął w 1952 roku w Rybniku, a następnie rozpoczął naukę kompozycji na wydziale instruktorsko - pedagogicznym w Akademii Muzycznej w Katowicach (wtedy jeszcze Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna).

Kompozycje H.M.Góreckiego zaczęły być publicznie wykonywane jeszcze podczas jego studiów. Dwa lata przed ich ukończeniem uczelnia zorganizowała pierwszy w swojej historii koncert monograficzny. W kolejnych latach utwory kompozytora prezentowane były na wszystkich ważniejszych festiwalach muzycznych.

Nie zaprzestając aktywności kompozytorskiej, w 1965 roku H.M.Górecki rozpoczął także pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni, stopniowo uzyskując coraz to wyższe stopnie naukowe. W roku 1975 wybrany został na stanowisko rektora tej uczelni, jednak po jednej kadencji zrezygnował zarówno ze stanowiska, jak i z pracy w Akademii.

Był laureatem wielu konkursów, otrzymał też wiele najwyższych odznaczeń.

Twórczość Góreckiego obejmuje dzieła instrumentalne, wokalne, wokalno-instrumentalne. Światowy rozgłos przyniosła mu jednak napisana w 1976 roku "Symfonia pieśni żałosnych" na sopran solo i orkiestrę. Utwór ten, w 1991 roku, zarejestrowany został w Londynie na CD (Dawn Upshaw, London Sinfonietta pod dyrekcją Dawida Zinmana) i odniósł sukces przekraczający najśmielsze oczekiwania zarówno wydawcy, kompozytora jak i wykonawców. Od tego czasu nazwisko kompozytora znane było na całym świecie, jego kompozycje znajdowały się w programach nasłynniejszych sal koncertowych, a wytwórnie fonograficzne ujmowały jego dzieła w swoich planach wydawniczych.

Ireneusz Szczepaniak
fot.: Reuters

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.