PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

IX Międzynarodowy Konkurs Grzegorza Fitelberga

 • Dodano:
 • Kategoria: Muzyka

Wczoraj, podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji przygotowań do IX Międzynarodowego Konkursu Grzegorza Fitelberga, organizatorzy upublicznili regulamin konkursu oraz oficjalnie otworzyli nabór kandydatów.

press_FitelbergW konferencji wzięli udział:

 • Grażyna Szymborska - Dyrektor Naczelna Filharmonii Śląskiej
 • Mirosław Jacek Błaszczyk - Dyrektor Artystyczny Filharmonii Śląskiej
 • Katarzyna Pleśniak – Kanclerz Akademii Muzycznej w Katowicach
 • Przemysław Smyczek - Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
 • Edyta Sytniewska - Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta
 • Andrzej Kosowski – Dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca

Mirosław Jacek Błaszczyk przedstawił w skrócie najważniejsze zagadnienia dotyczące listopadowego konkursu, jak i przedstawił zmiany wprowadzone w jego regulaminie.

FitelbergKonkurs im. Grzegorza Fitelberga trwać będzie od 16 do 25 listopada przyszłego roku. Jedna ze zmian dotyczy ilości jego uczestników. Spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów jury, pod przewodnictwem Antoniego Wita, zakwalifikuje do udziału 50 dyrygentów (oraz 10 "rezerwowych"). Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 maja 2012r. a 30 czerwca 2012r. jury ogłosi oficjalną listę zakwalifikowanych osób. Wybór 50 uczestników związany jest z olbrzymim zainteresowaniem konkursem w środowisku dyrygenckim. Do poprzedniej edycji zgłosiło się 209 muzyków, spośród których wybrano 40. Jak podkreślił Mirosław Jacek Błaszczyk, w tym roku organizatorzy spodziewają się podobnej lub większej ilości zgłoszeń, stąd też większa liczba uczestników.

W jury, pod przewodnictwem Antoniego Wita, zasiądą: Eugeniusz Knapik, Mirosław Jacek Błaszczyk, Juozas Domarkas, Piotr Gajewski, Martinez Izquierdo, John Neschling, Marek Pijarowski, Maximiano Valdes, Takuo Yuasa, Michael Zilm.

Zmiany w regulaminie konkursu dotyczą także repertuaru. Kandydaci w I etapie będą mieli 20 minut na zaprezentowanie swoich umiejętności. W II etapie, spośród utworów akompaniujących, młodzi dyrygenci będą musieli obowiązkowo wybrać także utwór Szymanowskiego lub Lutosławskiego (koncert skrzypcowy lub wiolonczelowy). W III etapie również obowiązkowo do wyboru będzie II Symfonia Szymanowskiego bądź "Odrodzenie" Karłowicza. Oczywiście, konieczność wyboru utworu polskiego kompozytora ma także na celu promocję polskiej muzyki poza granicami naszego kraju.

W bieżącym roku do udziału w konkursie zaproszeni zostali soliści: Tomasz Strahl (który jako solista uczestniczył w konkursie także 4 lata temu), Marcin Zdunik (laureat konkursu Lutosławskiego), Agata Szymczewska i Anna Maria Staśkiewicz (I i III nagroda ostatniego konkursu Wieniawskiego).

W trosce o utrzymanie odpowiedniej rangi konkursu laureaci otrzymają również nagrody, które nie ustępują nagrodom przyznawanym na największych konkursach dyrygenckich. I tak:

 • I nagroda – 25 tys. euro i Złota Batuta
 • II nagroda – 20 tys. euro i Srebrna Batuta
 • III nagroda – 15 tys. euro i Brązowa Batuta

Nagrody pieniężne otrzymają także wyróżnieni dyrygenci (kolejno: 10, 7 i 5 tys. euro).

Dla muzyków nie pieniądze są jednak najważniejsze. Możliwość prezentacji własnej sztuki często znaczy dużo więcej, niż nagrody finansowe. Dlatego też laureaci wystąpią w większości filharmonii w Polsce, ale także w Filharmonii Narodowej w Lizbonie, w Wilnie, Waszyngtonie, we Francji, Włoszech, Czechach, Słowenii, na Słowacji. Ostateczna lista sal filharmonicznych nie jest jeszcze zamknięta.
Przewodniczący jury, Antoni Wit, zaproponował także, by laureat I nagrody, już w grudniu, poprowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie.

konferencja_FitelbergJak wiadomo, w gmachu Filharmonii Śląskiej trwają prace remontowe. Pani Grażyna Szymborska - Dyrektor Naczelna Filharmonii Śląskiej - oficjalnie potwierdziła jednak, że prace nie zostaną ukończone przed rozpoczęciem konkursu. Stąd tez koncerty odbywać się będą w sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej.

Zmiana planowanego miejsca wpłynęła częściowo na zmianę repertuaru koncertu inauguracyjnego. Utwór organowy, zamówiony specjalnie na tę okazję u Stanisława Moryto, nie będzie mógł zostać wykonany. By tradycji stało się jednak zadość, organizatorzy zamówili dwie inne kompozycje: utwór wokalno – instrumentalny u Eugeniusza Knapika, który zakończył już prace nad swoją najnowszą operą oraz utwór orkiestrowy u Stanisława Moryto. Natomiast wspomniany wcześniej utwór organowy wykonany zostanie podczas uroczystego otwarcia odrestaurowanego gmachu Filharmonii.

Bieżącej edycji konkursu towarzyszył zakończony już konkurs na plakat. Zwyciężyła praca Józefa Hołarda z Cieszyna, ale do promocji organizatorzy zdecydowali się jednak użyć plakatu Mieczysława Wasilewskiego (który na konkursie otrzymał wyróżnienie).

Drugim wydarzeniem towarzyszącym jest trwający do grudnia Konkurs Ogólnopolski im. Fitelberga. Dzieło laureata konkursu będzie miało swoją prapremierę na koncercie "In memoriam Karol Stryja" w ostatni piątek stycznia 2012 roku.

Szczegóły dotyczące IX Międzynarodowego Konkursu Grzegorza Fitelberga, ostateczna wersja regulaminu i wszelkie niezbędne informacje dostępne są na stronie www.konkursfitelberg.pl

Do tematu konkursu na pewno będziemy jeszcze nie raz wracać...

 

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.