PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Ars Cameralis 2017 – tydzień trzeci

Pippi LangstrumpPo niemal dwóch tygodniach wydarzeń Festiwalu Ars Cameralis, przed nami tydzień z koncertami Laury Veirs, Julii i Nieprzyjemnych, spotkaniami z pisarzami i wystawą "Manewry sportowe".

Wystartował przegląd filmowy "Filmowi marzyciele, szaleńcy czy rewolucjoniści?", prezentujący legendarnych bohaterów, którzy mieli odwagę przeciwstawić się codzienności. W programie znalazły się m.in. filmy Bustera Keatona (z muzyką na żywo w wykonaniu Bartka Pieszki Rialto) czy "Pippi Langstrumpf" w reżyserii O. Hellboma, któremu będzie towarzyszyć dyskusja dwoje znawców tej postaci: Sylwii Chutnik i Jacka Podsiadły (15 listopada, godzina 19.00, Kino Kosmos).

Bartek Chaciński fot. Olga SzaczkusPo Nagrodzie Nobla dla Boba Dylana muzyka songwriterska przeżywa swoisty renesans. Jutro (środa) Bartek Chaciński, Jerzy Jarniewicz, Szymon Kloska i Marek Horodniczy zastanowią się, czy songwriterzy tworzą literaturę. Uzupełnieniem dyskusji będzie koncert Graftmana, artysty łączącego wpływy amerykańskiego folku z elektroniką. Spotkanie odbędzie się w Teatrze Śląskim w Katowicach (scena w Malarni) o godzinie 19.00.

Zupełnie inne podejście do tematu przenikania się literatury i muzyki mają kolejni artyści. W czwartek Białorusin Żmicier Wajciuszkiewicz oraz Marcin Świetlicki i Julia Kamińskia – Julia i Nieprzyjemni – zinterpretują na nowo wiersze Rafała Wojaczka (16 listopada, godzina 19.00, Kinoteatr Rialto). Tego dnia o 18.00 w galerii Rondo Sztuki odbędzie się także wernisaż wystawy "Manewry sportowe", na której m.in. Edward Dwurnik, Zbigniew Libera, Wojciech Wilczyk czy Marcin Maciejowski podejmą temat sportu w sztuce.

Piątkowy wieczór (17 listopada) przyniesie spotkanie z literaturą. Na zaproszenie Festiwalu Ars Cameralis do katowickiego Kinoteatru Rialto przyjedzie jeden z najbardziej wziętych kanadyjskich pisarzy fot. Danny PalmerleePatrick deWitt, którego książki cieszą się dużą popularnością również w Polsce (dotychczas ukazały się tłumaczenia dwóch jego książek: "Braci Sisters" i "Podmajordomusa Minora"). Chwilę później na scenę wyjdzie jeden z najważniejszych literatów luksemburskich Jean Portante. Spotkanie poprowadzą Szymon Kloska i Wawrzyniec Brzozowski.

Sobota, 18 listopada, zapowiada się równie intensywnie. W bytomskim Teatrze Rozbark odbędzie się spektakl Grupy Poles Apart "Poskromienie złośnicy wg Williama Szekspira" (godzina 19.00). W sosnowieckiej sali widowiskowo-koncertowej Muza odbędzie się natomiast koncert jednej z największych gwiazd Festiwalu Ars Cameralis, mistrzyni nastrojowego folku – Laury Veirs.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.