PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Nie bój się chcieć....

banerTegoroczny Festiwal Kultury bez Barier trwać będzie od 29 września do 15 października. Tym razem odbywać się będzie pod hasłem "Nie bój się chcieć". Ideą przedsięwzięcia jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury. Choć większość festiwalowych wydarzeń odbywać się będzie w Warszawie, to jednak niektóre z nich będą miały miejsce w innych miastach Polski. Są wśród nich i Katowice, a dokładniej Teatr Śląski oraz Muzeum Śląskie.

Hasło Festiwalu "Nie bój się chcieć" odzwierciedla jego ideę – by ci, którzy kulturę tworzą, chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana, nie bali się chcieć z niej korzystać. Dostępność kultury rozumiana jest na wielu poziomach. To dostęp do informacji (strony internetowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu zgodnie ze standardem WCAG 2.0), dostępne zaproszenia (w łatwym tekście czy wideozaproszenia w polskim języku migowym), dostępność ekonomiczna (bilety bezpłatne lub za symboliczną opłatę) i dostępność wydarzeń (w zależności od grupy docelowej – zapewnienie audiodeskrypcji, materiałów dotykowych czy tłumaczenia na polski język migowy).

W Muzeum Śląskim Festiwal zostanie zainaugurowany 29 września obchodami Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. O godzinie 10.00 odbędzie się oprowadzanie dla rodzin z dziećmi pod tytułem "Kopalnia sztuki. Muzeum wczoraj i dziś", a o 17.00 oprowadzanie po inwestycji "Byzuch u Ferdynanda" w polskim języku migowym z tłumaczeniem na język foniczny.

Pół godziny wcześniej, o 16.30 otwarta zostanie prezentacja prac zgłoszonych do konkursu "Sztuka osób niepełnosprawnych", realizowanego przy współpracy z PFRON Oddział Śląski. Konkurs adresowany do uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej w tym roku odbywa się pod hasłem "Moja ojczyzna". Ekspozycję będzie można oglądać w budynku stolarni przez cały czas trwania Festiwalu Kultury bez Barier.

We wtorek, 3 października, obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Białej Laski poświęcony osobom niewidomym – o godzinie 10.00 odbędzie się oprowadzanie audiodeskryptywne po galeriach malarstwa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury bez Barier w Muzeum Śląskim kosztuje 1 zł. Prezentację prac konkursowych "Sztuka osób niepełnosprawnych" oglądać można za darmo.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.