PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

elektrONarracje

ElektrONarracje.pdf.01Sierpień w Gliwicach nie będzie miesiącem ogórkowym – po zakończonych właśnie "Ulicznikach" przez cztery sierpniowe niedzielne wieczory na Placu Krakowskim odbywać się będzie festiwal "elektrONarracje". Zaproszeni twórcy, wykorzystując różne formy artystycznej ekspresji, łącząc muzykę i obraz, ożywią komiksowe opowieści o Gliwicach, a także niemym filmom nadadzą współczesne, dźwiękowe interpretacje.

Na każdy wieczór festiwalu złożą się dwie projekcje: animacja komiksu oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Twórcy wizualni ożywią wybrane komiksy z antologii "Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice", którą kilka lat temu wydało Muzeum w Gliwicach. Po projekcjach animacji będzie można zobaczyć klasyczne filmy w autorskich, muzycznych aranżacjach. W każdą z czterech niedziel sierpnia pokazy będą rozpoczynać się o godzinie 21.00 na Placu Krakowskim.

Festiwal rozpocznie się 6 sierpnia. Podczas inauguracji zobaczymy animowaną wersję komiksu "Garbus" Dominika Szcześniaka (scenariusz) i Macieja Pałki (rysunki) oraz projekcję kultowego "Generała" z Busterem Keatonem w dźwiękowej aranżacji jazzowego kompozytora Dominika Strycharskiego. W kolejną niedzielę – 13 sierpnia – ożyje "Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił" Przemysława Surmy. Zaraz po niej Łukasz Marciniak oraz Dominik Gawroński wykonają elektro-akustyczną improwizację do "Golema" z 1920 roku w reżyserii Paula Wegenera i Carla Boesego. W kolejnym tygodniu (20 sierpnia) zobaczymy animowaną wersję komiksu "Zobaczyć króla", którego autorami są Daniel Gizicki (scenariusz), Kajetan Wykurz (rysunki), Marcin Podolec (liternictwo) i Marcin Surma (kolor). Tego samego wieczoru muzyczną oprawę do projekcji filmu "Gabinet doktora Caligari" w reżyserii Roberta Wienego zapewni Mirosław Matyasik. W ostatni z festiwalowych wieczorów, 27 sierpnia, będziemy mogli zobaczyć ożywiony komiks "Człowiek z żeliwa" autorstwa Mikołaja Ratki. Dźwiękową aranżację do projekcji niemego filmu z 1925 roku "Zaginiony świat" przygotują natomiast Jan Dybała i Piotr Ceglarek.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.