PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wakacyjna podróż "Na tropie Tomka"

na tropie tomka grafikaW Muzeum Śląskim otwarto nową przestrzeń edukacyjną. "Na tropie Tomka", bo taka jest jej nazwa, stworzona została z myślą o rodzinach z dziećmi. Z założenia ma zachęcać do czytania książek, a przy okazji uczyć szacunku do innych kultur i świata przyrody. Zabawa w poszukiwanie Tomka Wilmowskiego, zaginionego bohatera książek Alfreda Szklarskiego, jest jedyną z propozycji, którą dla miłośników przygód zorganizowano w wakacje w Muzeum Śląskim.

Przestrzeń edukacyjna "Na tropie Tomka", przygotowana specjalnie dla grup, czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 10.00–15.00. W wybrane dni odbywać się będzie zwiedzanie w teatralizowanej formie – w trakcie minispektakli o poznawaniu dalekich krain, ludzi i kultur, w wykonaniu grupy teatralnej Lufcik na Korbkę, uczestnicy zobaczą nowo otwartą wystawę.

Zwiedzanie dla osób indywidualnych możliwe jest od wtorku do piątku od 16.00 do 20.00 oraz w weekendy w godzinach otwarcia Muzeum, czyli od 10.00 do 20.00. W trakcie wyprawy poszukiwawczej śladami Tomka Wilmowskiego dorośli przypomną sobie fascynacje z lat młodości, a dzieci będą rozwiązywały przygotowane specjalnie dla nich zadania. Każda rodzina otrzyma plecak z mapą, notatnikiem i innymi przydatnymi w poszukiwaniach przedmiotami. Będzie też miała do wykonania zadanie – odnaleźć Tomka w ciągu 75-minutowej wyprawy. W świecie wyobraźni przemierzą pięć kontynentów: Afrykę, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Australię i Azję.

Historię przygód Tomka i wiedzę o kulturach, z którymi się zetknął, poznawać się będzie za pomocą niemal wszystkich zmysłów: wzroku, węchu, słuchu i dotyku. Na zwiedzających czekają gry i zagadki mające rozwijać kreatywność i pomysłowość, a przede wszystkim wymagać współpracy dzieci i ich opiekunów. I tak na przykład, by odkryć znaczenie słów w języku Apaczów, konieczne będzie porozumienie się opiekuna z podopiecznym przez specjalnie zaprojektowany "głuchy telefon". By odkryć tajemnice amazońskiego lasu część rodzinnej grupy będzie musiała skupić się na odczytaniu wskazówek z księgi, a druga rozpocząć poszukiwania ukrytych w scenografii zwierząt. Dzieci poczują także, jak pachną egzotyczne przyprawy. Wystawa "Na tropie Tomka" ma uczyć odpowiedzialnego i mądrego podróżowania, ale też zachęcać do tego, by w książkach szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej Muzeum.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.