PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Rasa. Pieśni antracytu

Rasa fot. Radosław Kaźmierczak 3Finałem ubiegłorocznej Industriady było widowisko "Rasa. Pieśni antracytu". Muzyczna podróż szlakiem górniczej wspólnoty została zaprezentowana tylko raz, na terenie Muzeum Śląskiego. Teraz, dzięki specjalnie przygotowanemu wydawnictwu, możemy ożywić wspomnienia z zeszłorocznego spektaklu.

W przygotowanie widowiska zaangażowanych było ponad 150 osób. Na specjalnie przygotowanej scenie wystąpił zespół liczący 75 muzyków: orkiestrę górniczą, chór gospel, kwartet smyczkowy, solistów. Utwory prezentowane w czasie widowiska dotykały tematu górnictwa i wspólnoty górników – trudu ich pracy i specyfiki społeczności. Koncert tworzyły lokalne pieśni tradycyjne i melodie z Wysp Brytyjskich, Stanów Zjednoczonych i Polski. Nowe aranżacje i wykonania nadały znanym wersom nowego wymiaru.

Na wydawnictwo przygotowane przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach składa się płyta CD z warstwą muzyczną spektaklu oraz płyta DVD z nagraniem całości przedsięwzięcia. Zarejestrowane widowisko utrzymuje klimat oryginału.

Przypomnijmy, że Muzeum Śląskie w Katowicach za widowisko "Rasa. Pieśni antracytu" otrzymało nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.