PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

"INDUstrument. Historia rytmu" rozpocznie Industriadę w Chorzowie

Instrumenty IndustrumentRegionalny Instytut Kultury w Katowicach włącza się w Industriadę i zaprasza na cykl działań w Chorzowie. Początek już w piątek, 9 czerwca, inauguracją wydarzenia, czyli muzycznym widowiskiem "INDUstrument. Historia rytmu" na terenie Kompleksu Sztygarka. W dzień Industriady, 10 czerwca, na terenie Huty Królewskiej odbędą się warsztaty, performance i taneczny spektakl, a wszystko to połączy temat hutnictwa.

Oficjalna inauguracja Industriady odbędzie się przy wieży wyciągowej Szybu Prezydent w Chorzowie. Już od 18.30 rozpoczną się warsztaty muzyczne i plastyczne. Czynna będzie także strefa relaksu. Premierowe widowisko muzyczne "INDUstrument. Historia rytmu" rozpocznie się o 21.30. Spektakl, pod muzycznym kierownictwem Pawła Romańczuka i w scenografii Matyldy Sałajewskiej, opowiada historię złożonej relacji człowieka, przyrody i maszyny. Na scenie wystąpi sześcioosobowy zespół instrumentalny, wykorzystujący m.in. specjalnie przygotowane, prototypowe instrumenty (np. steel cello, stahl cello, harfy kołowe, harfę obrotową, ruchome dzwony wodne i inne). W instrument przemieni się także sama wieża Szybu Prezydent, która ujawni kilka sekretów.

W dzień Industriady, 10 czerwca, w Hucie Królewskiej trwać będą warsztaty i akcje artystyczne. Dla najmłodszych przewidziano warsztatyz sensoplastyki pod hasłem "Surówka z marchewki", a dla całych rodzin wspólne tworzenie "Pomnika Maszyny". Odwiedzający teren Huty będą mogli wziąć także udział w warsztatach muzycznych "Kombinat Dźwięków" oraz w warsztatach sitodruku i tańca. Dla miłośników fotografii Jaram się fot Ewa Wolfprzygotowano warsztaty "Malowanie Światłem za Pomocą Maszyny Doskonałej" – chętni do udziału proszeni są o przyniesienie ze sobą aparatów fotograficznych bądź telefonów z opcją robienia zdjęć.

Za sprawą prezentacji "Śladami ognia. Huta mówi" będzie można przenieść się w czasie i wysłuchać opowieści i wspomnień byłych pracowników hut i ich rodzin. Tereny huty opanują też niecodzienne dźwięki. Muzyczny performance Piotra Ceglarka i Jana Dybały przeniesie uczestników Industriady w przeszłość i pozwoli wczuć się w rytmy hut sprzed lat.

Na finał pokazany zostanie spektakl taneczny "Jaram się. Pamięć pokoleń" z udziałem dzieci ze szkoły podstawowej nr 32 w Chorzowie Batorym. Przedstawienie inspirowane jest historią hutnictwa, a za koncepcję i przygotowanie młodych tancerzy odpowiada Rafał Urbacki.

Wszystkie wydarzenia dostępne będą za darmo.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.