PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Retro Cars

SCC retro-carsCo łączy takie modele samochodów, jak Whippet Willys 96, Ford T, Buick B 25 czy Dodge Standard Touring? Wszystkie zostały wyprodukowane przez amerykańskie firmy i wyjechały na ulice przed II Wojną Światową. A teraz będzie je można zobaczyć na żywo podczas wystawy Retro Cars w Silesia City Center.

Za początek masowej motoryzacji uznaje się datę 27 września. Wtedy właśnie z fabryki Detroit na ulice wyjechał pierwszy egzemplarz modelu Ford T. Nie był to ani najbardziej zaawansowany technicznie samochód ani pierwszy, który seryjnie produkowano na taśmie montażowej, a przez 12 lat można go było kupić wyłącznie w czarnym kolorze. Mimo to cieszył się ogromną popularnością, jako auto typowo rodzinne i dzięki prostej konstrukcji bardzo tanie.

Od 8 do 19 czerwca w Silesia City Center będzie można zobaczyć kilkanaście samochodów wyprodukowanych w pierwszej połowie XX wieku. Ich właściciele należeli do najbogatszych ludzi swoich czasów. Tymi pojazdami jeździli założyciele wielkich, znanych dziś na całym świecie firm, ale również gangsterzy z czasów prohibicji czy członkowie rodzin królewskich. Na wystawie oprócz samochodów amerykańskich znajdą się także marki oryginalnie czeskie (Aero 1934, kabriolet) czy niemieckie (BMW kabriolimuzyna, 1934, Mercedes, kabriolet 170 V, 1938).

Pojazdy zostaną zaprezentowane w indywidualnych scenografiach, wykorzystujących elementy fascynujących lat 20. i 30. I tak np. samochód Overland 1926 i jego następcę Whippet Willys 96 z 1928 roku zobaczymy w klimacie zbliżających się wakacji. Oglądając model Opla z 1931 roku poczujemy atmosferę pikniku w ogrodzie angielskim, a stanowisko Forda T i modelu Nash 1926 przeniesie nas do scenerii rodem z filmu "Va Bank". Przy tworzeniu wszystkich aranżacji organizatorzy starali się wiernie oddać to, jak ludzie ubierali się w czasach, gdy powstawały prezentowane samochody.

Główna część wystawy umiejscowiona będzie na Placu Śląskim, zobaczymy tam, dziewięć samochodów. Pozostałe pojazdy pojawią się na Placu Tropikalnym i w jego okolicach. Podczas weekendów do dyspozycji odwiedzających będą też znawcy tematu, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące poszczególnych samochodów znajdujących się na wystawie.

Ekspozycja będzie czynna w godzinach otwarcia Centrum. Wstęp bezpłatny.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.