PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Wszystko to są rzeczy niepewne - NaDziko

  • Dodano:
  • Autor: Krzysztof Chmielewski
  • Kategoria: Rozmaitości

Wojciech Brzoska2015Radosław KobierskiXXIV Zbieg Poetycki NaDziko, jak zawsze był ostatnim w historii Ars Cameralis. O tym, że na scenie świetni poeci się pojawią (i uzdolniony muzyk), było wiadome od dawna. Nikt jednak nie przewidział, że niektórzy z nich zaprezentują się także jako świetni performerzy i... porwą publiczność. I będzie wpadka, choć wybrnięto z niej.

Bartłomiej MajzelMaciej MeleckiNa początek grzecznie, standardowo, na siedząco, jak gdyby w kawiarniany nastroju, swoje teksty odczytali panowie z grupy NaDziko. W kolejności alfabetycznej: Wojciech Brzoska, Radosław Kobierski, Bartłomiej Majzel, Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk. Trzy tury tekstów, nieco melancholijnych, refleksyjnych i hermetycznych, ciekawie zespojonych z tłem muzycznym, o które zadbali Dominik Gawroński i Wojciech Bubak. Śląscy poeci pokazali, że są w formie.

Marcin SendeckiEugeniusz Tkaczyszyn-DyckiGdy scenę uprzątnięto już z krzeseł, stołu i sprzętu muzycznego, wstąpił na nią Marcin Sendecki. Wybrzmiały m.in. Jenot (kojarzący mi się mocno z tekstem Ars Poetica Wierzyńskiego), Blant, Róża i Pamięci Włodzimierza Wysockiego.

Furorę zrobili oczywiście Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (stał obok mnie!) oraz Adam Kaczanowski. Obaj panowie pokazali, że nie tylko słowem, ale i ciałem i nastrojem publiczności potrafią umiejętnie kierować.

Krzysztof SiwczykPierwszy, z właściwą sobie flegmatycznością, w osobliwy sposób odczytywał teksty, snując się na scenie i wśród zgromadzonych w lokalu ludzi. Przygarbiona poza, pijackie kołysanie się, zataczanie, doskonale pasowały do klimatu jego tekstów, oscylujących tematycznie w tematach uzależnień, relacji międzyludzkich i rozterek.

Właściwie to nie jestem w stanie powiedzieć, czy to był jeden tekst czy seria wierszy, ponieważ poeta czytał wszystko właściwie jednym ciągiem. Inna sprawa, że każdy, kto tknie się tych tekstów zauważy, że Tkaczyszyn-Dycki pisze właściwie jeden i ten sam wiersz/cykl.

Adam Kaczanowski 2Adam Kaczanowski 3Adam Kaczanowski wszedł na scenę... w przebraniu clowna cyrkowego, błazna. Czyżby współczesny, XXI-wieczny, kiczowaty Stańczyk? Czytając, wykrzykując i chichocząc zaprezentował wiersz/poemat Co się stało z tymi ludźmi , tragikomiczną opowieść o nas, współczesnych. Obnażył fałsz, obłudę, ślepą wiarę w słowo pisane i obraz wyświetlany na ekranie telewizora; uwypuklił naszą bezmyślność, bezrefleksyjność i brak umiaru w konsumpcji. Co prawda, wyważył otwarte drzwi, ale, w jakim stylu! Końcowe strofy deklamował już w samych bokserkach, zrzuciwszy uprzednio kolorowe łaszki.

Nie obyło się również bez problemów... Na scenie Absurdalnej miał bowiem stanąć Joshua Clover wraz z Jackiem Gutorowem (jako tłumaczem). Mieliśmy wysłuchać tekstów w oryginale, interpretacji autora oraz przekładzie. Wszystko na żywo.

Bajzel 2015Jacek GutorowNiestety, w wyniku strajków w Lufthansie, Clover utknął gdzieś w okolicach San Francisco. Na szczęście poeta nagrał wcześniej dwa swoje wiersze, które mogliśmy odsłuchać z pliku. Tymczasem tłumaczowi, prosto ze stolika w lokalu, gdy wyszedł na chwilę, ktoś... ukradł część tekstów. Został właściwie jeden, który Gutorow odczytał po wysłuchaniu oryginału.

Na koniec, wśród skandujących jego imię okrzyków, na scenie stanął Bajzel. Muzyczna zawierucha, istna wieża Babel, człowiek, który muzycznie oscyluje na granicy kakofonii, ale jakimś cudem to, co robi, ma ręce i nogi. Prześmiewczy, groteskowy, absurdalny, idealnie wkomponował się w sobotni wieczór.

Kolejny Zbieg Poetycki "Na Dziko" odbył się 14.11.2015 w klubie Absurdalna w Katowicach.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.