PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Piąta kolumna piękna

Ostatni wykład Romana Lewandowskiego o sztuce współczesnej poświęcony będzie sztuce mitografii. Gość Centrum Kultury Katowice – po raz ostatni w ramach projektu "Konfrontacje i negocjacje" – o "Piątej kolumnie" piękna mówić będzie 15 czerwca (początek o godzinie 18:00).

 


"Sztuka ostatnich kilku dekad najwyraźniej porzuciła modernistyczne marzenie o obiektywizmie i swej społecznej, posłanniczej misji. Mimo to ani artyści, ani odbiorcy nie potrafią patrzeć na świat bez korzystania z wizualnych protez, jakimi obfituje świat medialnych 'igrzysk'... Bez-celowość sztuki, w odróżnieniu od domniemanej celowości natury, nie przeszkadza nam w tym, by współuczestniczyć w jej wytworach i zakładać na oczy 'okulary' mitu. Sztuka, chociaż nie prezentuje, a reprezentuje, choć nie mówi nam obiektywnej prawdy o świecie ani o języku, jest grą metafor i 'piątą kolumną' piękna o potężnym, mitotwórczym potencjale. Być może jest także naszym prywatnym rewanżem odegranym na realności. Dowodzą tego dzieła rozlicznych artystów, którzy zaprzęgają w swe artystyczne działania procedurę nostalgii oraz ironii, uwodząc świat pokładem najbardziej skompromitowanych i najbardziej pożądanych uczuć, emocji czy ekscytacji".

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.