PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Sztuka ponowoczesna jako przestrzeń i gestu i dyskursu

Przedostatni już wykład o sztuce współczesnej Romana Lewandowskiego odbędzie się 1 czerwca o 18:00, jak zawsze w Centrum Kultury Katowice.

 

Dzieje sztuki współczesnej są nie tylko udokumentowaną historią dzieł, ale również ilustrują genealogię artystycznego gestu. Jeżeli na początku XX wieku decydująca dla dyskursu sztuki mogła wydawać się relacja pomiędzy materiałem i formą, a także definiowanie statusu rzeczywistości w dziele, o tyle z biegiem lat znaczenia nabrała figura i rola samego artysty. Ten ostatni atakował nawyki odbiorców, wychodził z galerii w przestrzeń publiczną, starał się przeniknąć do codzienności. Niejednokrotnie wiązało się to z odnowieniem czynnika indywiduacyjnego (np. w sztuce akcyjnej), co sprawiło, że artysta śledził, badał i interpretował rzeczywistość z punktu widzenia antropologa, destruktora, kreatora, a niekiedy nawet i bussinesmana.

 

Z drugiej strony nie brakowało działań, w których następowała eliminacja lub zatarcie autorskiego podmiotu i wówczas sam artysta stawał się medium i jednocześnie komunikatem. Dzięki nowym artystycznym strategiom sztuka mogła zacząć pełnić nie tylko swe estetyczne i terapeutyczne funkcje, ale również przeniknąć do świata polityki oraz rozrywki.

 

Już teraz przypominamy, że ostatni wykład odbędzie się 15 czerwca i dotyczyć będzie sztuki mitografii.

 

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.