PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Dopiszmy się do historii

Już pojutrze Muzeum Śląskie zaprasza wszystkich mieszkańców Śląska do włączenia się w społeczną akcję tworzenia ekspozycji stałej poświęconej historii Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. W ramach projektu "Dopiszmy się do historii" każdy może być współtwórcą historii Śląska, którą odczytają następne pokolenia.

 

Muzeum Śląskie pragnie, aby do akcji włączyli się mieszkańcy województwa śląskiego wspólnie przyczyniając się nie tylko do poszerzenia oferty kulturalnej i edukacyjnej Muzeum, lecz także do podniesienia atrakcyjności kulturowej Śląska. Dary mieszkańców województwa śląskiego umożliwią stworzenie obrazu Śląska nowoczesnego i jednocześnie nawiązującego do tradycji, który zostanie zaprezentowany całej Polsce i Europie.

 

Aby ułatwić przekazywanie obiektów akcję "Dopiszmy się do historii" Muzeum Śląskie rozpoczyna już maju. W jej trakcie, w wybrane soboty i niedziele, powstaną specjalne miejsca zbiórek pamiątek w kolejnych miastach województwa śląskiego. Podczas inauguracji akcji, 26 maja w Muzeum Śląskim w Katowicach, organizatorzy pragną nie tylko pozyskać pamiątkowe przedmioty, lecz także zainaugurować projekt, którego kolejne odsłony zaplanowano m.in. w lipcu w Chorzowie, we wrześniu w Piekarach Śląskich i Tychach, w październiku w Piekarach Śląskich, w listopadzie w Gliwicach i Mikołowie, a w następnych miesiącach również w Pszczynie, Tarnowskich Górach oraz Cieszynie.

 

Muzealnicy zainteresowani są wszelkimi pamiątkami, a w szczególności rzeźbami w węglu, obrazami i grafikami śląskich twórców nieprofesjonalnych, kronikami, dyplomami, zdjęciami dokumentującymi działalność grup plastycznych na Śląsku. Zainteresowani są także porcelaną (z fabryk górnośląskich: "Giesche", "Huty Franciszka", dolnośląskich: "Wałbrzych", "Jaworzyna Śląska", a także z wytwórni: "Ćmielów", "Baranówka", "Korzec"). Mile widziane są również obiekty ze szkła artystycznego i użytkowego, pamiątki z uzdrowisk, obrazy o różnej tematyce, rysunki, grafiki, rzeźby oraz przedmioty reprezentujące rzemiosło artystyczne – zegary, lampy, patery, figurki odlewane w brązie, zestawy biurkowe, biżuteria. Osoby posiadające pamiątki rodzinne (związane z chrztem, Pierwszą Komunią Świętą, ślubem, służbą wojskową), albumy (sztambuchy), zabawki, ubranka dziecięce codzienne i odświętne, przedmioty kultury mieszczańskiej (ubiory kobiece i męskie, dodatki do ubiorów), a także dewocjonalia i pamiątki przywożone z pielgrzymek proszone są o kontakt z Muzeum Śląskim.

 

Pierwsza zbiórka odbędzie się 26 maja od godz. 12.00 do 18.00 w siedzibie Muzeum przy al. W. Korfantego 3. W trakcie zbiórki będzie obecny historyk, historyk sztuki, etnograf, znawca plastyki nieprofesjonalnej oraz fotografii, który pomoże zidentyfikować przedmiot oraz wypełnić prosty formularz. Darczyńców prosi się o zabranie dokumentu tożsamości. Osoby, które chcą ofiarować większe obiekty, takie jak rzeźby, meble, obrazy, proszone są o zrobienie zdjęcia (np. telefonem komórkowym).

 

Ofiarodawcy zostaną nagrodzeni złotą przypinką z limitowanej serii przeznaczonej tylko na tę okazję.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.