PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Zwierzę nie jest rzeczą

Dzien_praw_zwierzat0Od 1997 roku w Polsce istnieje Ustawa o ochronie zwierząt, mająca zapewnić im dobre traktowanie, znośne warunki życia i chronić je przed przemocą. Ale zapis pozostaje jedynie zapisem dopóki w ludzkiej świadomości nie zakorzeni się prawdziwa potrzeba poszanowania dla wszystkich żywych istot. Dlatego Klub Gaja ustanowił 22 maja Dniem Praw Zwierząt – jego celem jest upamiętnienie wejścia w życie Ustawy. Obchody tego święta odbyły się w tym roku we współpracy z Biblioteką Śląską.

 

Na placu Rady Europy, przed Biblioteką Śląską, stanął wielki kontener na makulaturę, który dzieci ozdobiły farbami. Klub Gaja, który jest stowarzyszeniem ekologiczno-kulturalnym, zorganizował zbiórkę makulatury - dochody mają być przeznaczone na wykupienie kolejnego konia przeznaczonego na rzeź. Kolejnego, bo Klubowi udało się do tej pory uratować 49 tych pięknych zwierząt. Wszystkie trafiły do ośrodków wykorzystujących hipoterapię w leczeniu lub do gospodarstw agroturystycznych. Przed rozpoczęciem zbiórki odbył się happening z udziałem dzieci z pobliskich szkół – uczestnicy ustawili się w kształt konia i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

Dzien_Praw_Zwierzat34Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Dnia Praw Zwierząt jest wystawa malarstwa Tobiasza Czerniejewskiego, znajdująca się w hallu Biblioteki Śląskiej. Obrazy te przedstawiają zwierzęta oraz ludzi w kontekście umierania. Konie Tobiasza Czerniejewskiego, utrzymane w ponurych barwach, są stłoczone i spłoszone, prowadzone prawdopodobnie do rzeźni. Kiedy indziej koń pokazany jest jako nieruchoma, skazana na śmierć istota, zawieszona nad ziemią, spokojnie czekająca na to, co ma nadejść. Niektóre płótna pozornie nie wiążą się ze światem zwierząt – przedstawiają umierającego człowieka, który leżąc w szpitalnym łóżku zajmuje się jedynie obserwowaniem spływającej do jego żył kroplówki. Obydwa tematy łączy jedno – bezradność istoty żywej wobec losu, jaki ją czeka. Tobiasz Czerniejewski patrzył na konające zwierzę z takim samym smutkiem, jak na śmiertelnie chorego człowieka. W swoich obrazach chciał uchwycić moment oczekiwania na koniec i pewność, że ten koniec jest bardzo blisko. Sam artysta zginął młodo w wypadku w 2009 roku, będąc jeszcze studentem.

 

Dzień Praw Zwierząt to dzień, który ma przypominać o tym, że każda istota zdolna do odczuwania bólu zasługuje na godne traktowanie. Paweł Grzybowski, koordynator obchodów w Bibliotece Śląskiej, podkreśla wagę zapisu znajdującego się w Ustawie mówiącego, że zwierzę nie jest rzeczą. To krótkie stwierdzenie niesie za sobą ważny przekaz, ale aby nie pozostało ono pustym sloganem, trzeba uświadamiać społeczeństwo o jego obowiązkach wobec zwierząt i uwrażliwiać je na ich krzywdę. Dlatego najważniejszymi gośćmi w Bibliotece Śląskiej byli ludzie młodzi - uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

 

Dzien_Praw_Zwierzat4Klub Gaja jest organizatorem wydarzeń związanych z Dniem Praw Zwierząt w kilku miastach Województwa Śląskiego. Kolejne wydarzenia w ramach obchodów Dnia Praw Zwierząt:

  • 24 maja – Ustroń, godzina 13.00, Plac Bolesława Chrobrego
    Happening pt. "Zwierzę nie jest rzeczą", stoisko informacyjne na temat podejmowania interwencji w sprawie porzuconych zwierząt.
  • 28 maja – Ustroń, godzina 11.00, rynek główny
    Bajka oraz inne atrakcje dla dzieci pod hasłem "Dzikie zwierzęta blisko nas".
  • 2 czerwca – Tychy, Przedszkole nr 8
    Piknik dla przedszkolaków przygotowany przez ich opiekunów i mieszkańców.

 

Katarzyna Kwiecień

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.