PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Od medium do intermedium

W ramach cyklu wykładów Romana Lewandowskiego o sztuce współczesnej jutro, w CKK o 17:00, odbędzie się drugi już wykład zatytułowany "Od medium do intermedium".

 

Na przestrzeni XX w. pojęcie medium (jako przekaźnika) wielokrotnie ulegało redefinicjom i przekształceniom. Jeśli w epokach poprzedzających dadaistyczną rewoltę rozumiano przez medium zbiór konwencji pośredniczących między właściwościami fizycznymi artefaktu i jego jakościami estetycznymi, to już po prezentacji pierwszych ready-mades sztuka zaczęła zwracać się ku pozaestetycznym kryteriom oraz kontekstom.

W rezultacie eliminacji tego, co 'artystyczne' i anektowania tego, co 'nie-artystyczne', wielkiej wagi nabrały decyzja i gest artysty. Proces ten stopniowo rozmontował tradycyjnie rozumiane media, do czego też przysłużyły się nowe technologie (np. wideo) i czynnik masowej reprodukcji. Kiedy wraz z pojawieniem się assemblage'u, a później environmentu oraz happeningu, ostatecznie została zakwestionowana odrębność dzieła i medium, przełamanie granicy między sztuką a rzeczywistością stało się faktem. W latach następnych 'medium' traciło znaczenie (np. w sztuce konceptualnej, gdzie stawało się komunikatem) bądź też ulegało kumulacji, co zaowocowało wyłonieniem się multimediów lub intermedium. To ostatnie, choć oznacza metodę urzeczywistnienia "dzieła" za pomocą różnych mediów, powołuje pracę, która z definicji stwarza własne, naturalne i niepowtarzalne medium.

 

Przypomnijmy - Roman Lewandowski jest krytykiem i teoretykiem sztuki, niezależnym kuratorem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku ma blisko 250 publikacji (w czasopismach, książkach i witrynach internetowych), a także projektów wystawienniczych w galeriach polskich i zagranicznych. Wykłada wiedzę o sztuce współczesnej w Katedrze Intermediów na ASP w Krakowie.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.