PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Edward Balcerzan gościem Michała Jagiełły

Jagieo-Balcerzan-plakat_komGościem kolejnego Salonu Literackiego Michała Jagiełły będzie prof. Edward Balcerzan - teoretyk literatury, krytyk literacki, tłumacz, poeta, prozaik. Autor wielu prac naukowych, książek prozatorskich, tekstów krytycznoliterackich oraz zbiorów wierszy, redaktor pism Brunona Jasieńskiego i Juliana Przybosia.

 

Edward Balcerzan ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z tym miastem związany jest na stałe. W 1968 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych za rozprawę dotyczącą problematyki dwujęzyczności w twórczości Brunona Jasieńskiego. W 1990 – po otrzymaniu kolejnych stopni naukowych - otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

 

Jako poeta debiutował w 1955 na łamach "Życia i Kultury" – dodatku literackiego "Głosu Szczecińskiego". Publikował wiersze w tygodniku "Ziemia i Morze". Jest reprezentantem nurtu lingwistycznego w poezji polskiej, a także uznanym twórcą moskalików.

 

Za swoją działalność otrzymał nagrody czasopisma "Odra", Fundacji Literatury, Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku, Polskiego PEN Clubu, "Literatury na Świecie".

 

Spotkanie w Bibliotece Śląskiej odbędzie się 16 maja o godz. 17.00 w sali Benedyktynka.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.