PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Arabska Wiosna - co zostało z rewolucji?

Zaczęło się w Tunezji. Wystarczyła jedna kropla... 17 grudnia 2010 bezrobotny sprzedawca Mohamed Bouazizi, zrozpaczony swoją sytuacją, podpalił się. Protesty w Tunezji zamieniły się w rewolucję. Zamieszki ogarnęły Egipt, Algierię, Jordanię, Jemen, Bahrajn i Libię. W wielu innych państwach regionu doszło do wystąpień na mniejszą skalę.

 

Ustępowali królowie, prezydenci i premierzy. Władzę przejmowały rządy tymczasowe i parlamenty. Co z tego dzisiaj pozostało?

  • Czy Arabska Wiosna zmieniła na lepsze życie swoich obywateli?
  • Czy Islam i demokracja mogą iść z sobą w parze?
  • Czy kraje, w których ciągle jeszcze dochodzi do zamieszek są bezpieczne dla turystów?

 

To jedynie przykładowe pytania, o których dyskutować się będzie w katowickim klubie Oko Miasta (Rondo Sztuki). 10 maja (czwartek) o godzinie 18:00 odbędzie się bowiem kolejne spotkanie Śląskiej Kawiarni Naukowej. Jej gościem tym razem będzie Stanisław Guliński - arabista, dziennikarz, tłumacz i dyplomata.

 

Stanisław Guliński jest absolwentem Instytutu Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1992 r. studiuje, podróżuje i pracuje na Bliskim Wschodzie. Pracuje jako ekspert ds. Bliskiego Wschodu i islamu. W 2003 r. był m.in. tłumaczem polskiego kontyngentu w Iraku. W czasie tzw. Arabskiej Wiosny był konsulem Ambasady RP w Trypolisie w Libii.

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.