PORTAL KATOWICKI

INFORMACJE KULTURALNE

Menu

Imperium snu

Imperium_snuProjekt "Drobnostki" to zaplanowana na cały rok płaszczyzna spotkań artystów, designerów i społeczności lokalnej w ramach projekcji, paneli dyskusyjnych, performance'ów i akcji w mieście. Jego celem jest stymulowanie przez artystów potrzeby przekształcenia najbliższego otoczenia, która może prowadzić do zmiany sposobu myślenia o przestrzeni jako formie modelującej większość zachowań. Działania i realizacje zaproszonych twórców mają zachęcać do przeprojektowania niegościnnej przestrzeni miasta w miejsce stwarzające okazje do zadomowienia, nawiązywania i podtrzymywania więzi.
W jego ramach planowany jest obecnie projekt IMPERIUM SNU.

 

Jak mówi Justyna Gruszczyk: "Czy to, w jaki sposób miasto śni się ludziom, może konkurować z jego „obiektywnym" wizerunkiem? A może obraz miejsca, jaki wyłania się z sennych marzeń, powinien być ważniejszy? Chcę stworzyć dokumentację zbiorowej podświadomości osób związanych z miastem. Próbuję wysłać mu pewnego rodzaju informację zwrotną. Chcę pokazać mu lustro, w którym mogłoby się przejrzeć, i sprawdzić, czy rozpozna się w wizerunku, który zostanie w tym lustrze odbity".

 

IMPERIUM SNU będzie polegał na zebraniu snów dziejących się w różnych miastach. Sny zostaną nagrane w formacie mp3 i będą dyskretnie odtwarzane w miejscach publicznych, na poziomie szeptu. Jednocześnie zostanie stworzony zapach, oniryczny i usypiający, który zostałby dyskretnie rozpylony w wielu punktach miast — w kawiarniach, autobusach, sklepach z tanią odzieżą, itp. Zapach w tych miejscach byłby nie tyle zapachem, ile raczej wrażeniem, że coś pachnie. Będzie podświadomie zapamiętywany przez ludzi i powinien wywoływać dręczące poczucie, że powinni coś sobie przypomnieć, ale sami nie wiedzą, co. Pointą będzie ekspozycja galeryjna, gdzie w półmroku będzie można posłuchać nagrań ze snami — zapach będzie tam już intensywny i wyraźny. Obecnie IMPERIUM SNU realizowane jest w trzech miejscach Toruniu, Katowicach i Bielsku-Białej. Twórcą zapachu będzie Piotr Kempski.

 

Do końca czerwca br. sny można umieszczać w komentarzach na blogu projektu, wysyłać na e-mail ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) lub opowiedzieć przez telefon +48-797-732-799.

źródło: www.bwa.katowice.pl

 

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojej przeglądarki.
Więcej o naszej polityce prywatności oraz zmianie ustawień przeglądarki dowiesz się tutaj.